emamamisu

musím vyměnit celé kování či pouze vložku?

potřebuji si vyměnit zámek, jelikož máme v domě stejné dveře a všechny klíče do mých dvěří pasují. lze zachovat původní klika a vyměnit pouze vložku?
zde přidkládám odkaz k obrázku:
http://imageshac­k.us/photo/my-images/703/im­g0316px.jpg/

Nejlepší odpověď
baghira

Vidím, že to asi není fabka, ale dozický. Takže komplet výměna.
Možná by šlo jenom přeskládat stavítka (+nový klíč), jde jen o míru bezpečnosti, jestli to jsou dveře od bytu nebo od špajzu.

Další odpovědi
anonym

  1. U vložkových zámků se vždy vyměňuje pouze vložka, ostatní je zbytečné, pracné a nákladné. Dle obrázku a profilu otvoru pro klíč, se jeví, že se nejedná o vložkový zámek. Chybí čelní foto s pohledem na kování s klikou.
  2. Je-li tento zámek pravděpodobně dozický, kování zůstává, vymění se zámek (protože nemá záměnnou vložku).

P.S. ad Sůwa – správný postřeh, žel chybné vyhodnocení, a tím i následná rada.

Sůwa

Podle pohledu na čelní stranu zámku to vypadá, že budeš muset vyměnit celé kování, protože není vidět šroub, kterým je vložka přichycena. Možná ale, že u tohoto typu je to jinak, to bys zjistil až po demontáži. Pokud znáš název zámku, najdi si proncip ve vyhledávači.

mosoj

Není to zámek na vložku, takže se vymění celý zámek. Toto provedení vyjde levněji než kdyby to byla vložka. Klika a kryt odvoru pro kůlíč ti zůstanou. Při koupi pozor na levý a pravý zámek. Panty zde vidět nejsou, ale typuji že to je levý ! zámek.
Podle mně je možná i záměna za vložkový zámek. Bylo by to ale dražší.

anonym

ad Sůwa, být vždy 1. (jako Drap a hanulka), nemusí ještě znamenat, že i nejlepší. Kdepak jsou ty proklamované technické zkušenosti ze staveb, když tohle pozná i obyčejný domácí kutil?

Sůwa

Ty si nedáš pokoj co? Nejdřív jsi to opsal od >baghira< a teď machruješ. To těžko bude dozický zámek, když klíč pasuje do všech dveří v domě, může to být obyčejný. Tazatel snad ví, jestli tam má vložku, to snad pozná. Já se o svých znalostech veřejně nezmiňuji, jen jsem tě soukromě informovala. Jestlipak už máš hotový botník…?

Děda Louda

Nezlo se, ale tohle je blábol ze všech blábolů nejblábolovatější.

Sůwa

On to tak moc blábol nebude, protože dozických klíčů nových je 100 druhů, starších 200 druhů a speciálních několik tisíc. Typ obyčejného klíče ( tvarového ) se dá poznat pouhým pohledem na klíčovou dírku u dozických to je mnohem složitější. Proč by někdo vybavoval všechny dveře v domě dražším dozickým zámkem na stejný klíč? To nedává smysl…

Děda Louda

Emamamisu se ptá, jestli má vy měnit kování nebo vožku. Kování může zachovat, vložku nevymění, protože v zámku není. Řešení: Výměna zámku, případně změna pořadí stavítek na jiný klíč.