Janicca

Musím platit alimenty?

Můj syn má 20.let. Loni studoval na vysoké škole v Opavě,letos začal studovat dálkově v Ostravě a přihlásil se na Úřad práce. Je v evidenci ÚP a do školy chodí jen jednou týdně. Mně bývala manželka řekla, že musím platit dál výživné,protože oficiálně nepracuje.

Nejlepší odpověď
standa

Obdobná otázka zde již byla zodpovězena – viz odkaz níže.

Ve vašem konkrétním případě bych poradil následující:

  1. vaší bývalé manželky se tato záležitost VŮBEC netýká, je to věc vás a vašeho DOSPĚLÉHO syna…, slušně bych ji to sdělil, a to i tehdy, i když syn s manželkou bydlí ve společné domácnosti a tím pádem si manželka (mylně) myslí, že do ´věci´může mluvit
  2. doporučuji se sejít se synem a pobavit se o jeho nejbližší budoucnosti…, jak je to s jeho zájmem/nezájmem pracovat ap.
  3. ať už se vám to bude/nebude líbit, tak dokud si syn nezačne vydělávat, potažmo dokud se vzdělává (a je jedno zda dálkově), tak máte povinnost platit ´výživné´
  4. radím, a to je nejdůležitější, pokud se synem nedohodnete, tak doporučuji, abyste se Vy obrátil na soud s žádostí o přehodnocení výše výživného (zastavit to na ´nulu´ určitě vzhledem ke studiu nepůjde), které bude zohledňovat kromě jiného i jeho možnosti a schopnosti si vydělávat…

Pokud by měl být na ´pracáku´ opravdu jen účelově (což je však nutné soudu dokázat, např. synovými odmítnutými nabídkami zaměstnání, které mu byly ÚP nabídnuty), pak je na místě vést se synem jednání na snížení výživného.

Pokud se dohodnete, doporučuji jednoduchou písemnou smlouvičku.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/alimenty-ano-ci-ne