iwetax

Musím hlásit budoucímu zaměstnavateli, že mám mimino?

Mám tříměsíční mimino a potřebu ji začít pracovat. Můžu informaci, že mám mimino o které bude po dobu mé práce postaráno vynechat?
Doplňuji:
nárok na mateřskou jsem neměla. mám jen rodičovský příspěvek a při něm můžu pracovat kde chci akorát nesmím dát dítě do školky. při mateřské se smí také pracovat , ale jen u jiného zamestnavatele než u toho který vyplácí mateřskou.

Nejlepší odpověď
kropitko

Hlásit to nemusíte, ale je otázkou jestli zaměstnavatel tuto informaci nebude vyžadovat, pokud ano, tak bych s ním jednala na rovinu s tím, že je stejně o dítko postaráno a klidně i v nemoci. Že to pro něj neznamená žádná omezení. Další věc je ta, že pokud to nenahlásíte, nebudete mít daňovou úlevu, ale tu může uplatnit otec dítěte.

!Rozhodně můžete během mateřské chodit do zaměstnání a pracovat jak je vám libo. Jen nemůžete pracovat pro původního zaměstnavatele na stejné pozici, při pobírání mateřské. Leda, že byste změnila pracovní poměr, tím myslím na dohodu o práci apod.
Pracovat tedy můžete i když pobíráte mateřskou, to samé platí u rodičovské s tím rozdílem, že na rodičáku můžete pracovat i pro původního zaměstnavatele bez omezení.

Dítě do školky můžete dát, ale až od dvou let.

Není možnost, že by šel otec dítěte na mateřskou a pak na rodičák? Mohla byste volit jak dlouho chcete být na rodičáku, bylo by to více peněz.

Další odpovědi
Fidel

Nejste povinna tuto informaci zaměstnavateli sdělovat a on není oprávněn se vás na to ptát. Stejně tak se nesmí ptát na sexuální orientaci, zda jste těhotná (na tohle se zeptat může pouze tehdy, pokud to vyžadují zdravotní aspekty profese) atd…

Danča84

Radši bych to být Tebou řekla, nikdy nevíš co se může stát, a pak bys měla kvůli zamlčené informaci problémy. Ale do půl roku miminka Ti platí mateřská, a při té není dovoleno si přivydělávat. Jedině že bys jí předčasně ukončila, otázkou ale je, jestli to je možné.

Mapel

Není to povinnost hlásit, ale budete ve zkušební době. Když to zaměstnavateli bude vadit, tak letíte a ztratíte dobu, kdy by jste mohla sehnat zaměstnání, kde to vadit nebude.

iwetax

Rozhodně tím nechci zaměstnavatele zatěžovat. I kdyby bylo nemocný tak mám hlídání. Vím, že pokud bych to řekla, tak mě možná nevezmou.

kropitko

Tak bude lepší o tom pomlčet, pokud se tedy vysloveně nezeptá, pokud ano, tak bych šla asi s pravdou ven.Bude mu jasné, že když máte hlídání teď když je mimčo malé, tak není problém mít hlídání, když bude nemocné.