JájsemRaibek

Musí znát dispečer řízení letového provozu technická data jednotlivých letadel?

Každé letadlo má podle toho kolik váží, kolik má paliva v nádržích atd. jinou rychlost pro přistání, popř. minimální letovou rychlost.
Pokud dispečer potřebuje upravit rozestupy mezi letadly, dává příkaz na snížení rychlosti jednotlivým letadlům. Např. OK 1507 snižte rychlost na 160. OK 2305 snižte rychlost na 150 a klesejte na 350.
Co když ale minimální letová rychlost druhého letadla je 170 a dostane příkaz na 150?
Musí tedy znát dispečer letové rychlosti různých letadel, aby věděl o kolik může letadlo snížit rychlost aniž by spadlo?

Nejlepší odpověď
gecco

Ne – dispečer jen řídí provoz…
😉

  1. technická data má ze žádosti o ´timeslot´ – a tím je zná
  2. řídí se odpověďmi pilota

___
Obecně – běžný letecký dispečer řídí běžný provoz běžných letadel.
Mimořádky (třeba, že na Ruzyni přistává UL) si předávaj jako kuriozitku…
😉

Další odpovědi
led

základné informácie má u každého identifikovaného lietadla na obrazovke. UFO – tj neidentifikovaný predmet – má pri svojej značke iba údaje o pozícii a rýchlosti. Prípadné potrebné bližšie informácie k lietadlu zisťuje a zabezpečuje asistent.
Riadiaci letovej prevádzky pomocou monitoru s prehľadom prevádzky lietadiel v danom koridore, riadi tieto lietadlá v zmysle medzinárodných leteckých predpisov, asi ako policajt na križovatke, sleduje a riadi.