Rokio

Musí se vždy a za jakýkoliv okolností odpovědět na pozdrav?

Slušnost za každou cenu

Nejlepší odpověď
quentos

Což o to, nemusíte, na to není žádný zákon, ale pak budete za burana.

Další odpovědi
fcoop

Jak kdy.

Tak třeba od topícího se se poměrně dost těžko dá čekat,že ti odpoví na:„Dobrý den – jak se máte?“

Vyplácí se používat mozek.
Pokud ovšem je.
Funkční.
Aspoň trochu.
Co?

Drap

Neni to nikde přikázáno, ale je to slušnost.

kodl67

Tak určitě nemusí,ale když už tě někdo pozdraví, tak ti snad huba neupadne, když odpovíš.

ivzez

Ne.
V některých situacích není vhodné pozdravit ani na pozdrav odpovědět.

_____

Např. při pozdním příchodu by pozdrav rušil.
Pokud příchozí přesto pozdraví, není vhodné
odpovídat, odpověď by rušila.

led

Nie. Sú prípady, kedy sa na pozdrav neodpovedá.
Dokonca ani v armáde a to je už čo povedať: „Vojáku, na latríně se nezdraví, rozumíme?“ Chápem, že prirovnanie je trochu sprosté, ale aj ak pozdravíte šoféra hromadnej dopravy za jazdy, nemusí vám na pozdrav odpovedať.
Aj obľubená príručka etiky upozorňuje na nevhodnosť pozdravu pri istých situáciách.
Vždy musíte posúdiť vhodnosť pozdravu v konkrétnej situácii. Hlavne vo vyhrotenej môže byť pozdrav nežiadúcim rušením. V bežnom živote za normálnej situácii odpovedať na pozdrav je nielen slušnosť, ale priamo povinnosť.

marci1

Samozřejmě že ano. Že mě někdo nepozdraví, není to slušné, ale ještě to překousnu, ale když mi neodpoví na pozdrav, to už vypadá, že jsme v nějakém sporu, že proti mně něco má. Ale naštěstí se mi to nestává. 🙂

Šidlo

no, ak máte čerstvo vytrhnutý zub, asi stačí zdraviacemu trochu zamávať

Kelt

Pozdrav nemusí být zřetelné Dobrý den. Smyslem pozdravu je vyjádření úcty k danému člověku. Stačí pohyb hlavy, pokynutí rukou a pod. Když například jím a vidím známého, tak asi nebudu mluvit a předpokládá se, že ten, kdo mne zdraví, nebude očekávat , že ho pozdravím Dobrý den.

arachis

Etiketa tak nějak říká, pozdravit se může, ale odpovědět se musí. Takže neodpovědět na pozdrav je větší neslušnost než nepozdravit vůbec.

Rokio

Co když někoho pozdravím a ta osoba se ještě namísto pozdravu urazí nebo mi začne nadávat. Co s tím?