PlayStickCZ

musí praktický lékař mlčet když ho o to požádám?

je mi 14 a mám deprese. když půjdu k praktickému lékaři a požádám ji aby nikomu neříkala že jsem tam byl a o něčem s ní mluvil musí mlčet?

Nejlepší odpověď
Drap

Nesmí o tom mluvit, kromě tvých rodičů. Ti jsou za tebe odpovědni.

Další odpovědi
da ny

Pokud se něco nezměnilo, má lékař i sestra zákonnou povinnost mlčenlivosti. Výjimkou jsou určité choroby, u nichž má ohlašovací povinnost (TBC, trestní čin apod.).
Ještě nedávno měli rodiče zákonnou povinnost doprovodit dítě do 15 let k lékařskému ošetření/vyšetření!
Nechci zlehčovat povahu tvých „depresí“, stresů či jiných problémů. Deprese jsou těžké psychické onemocnění, což není typické pro 14 letého človíčka.
Dnes je slovo deprese až zneužíváno.
První za kým bych se svým „problémem“ šla by byla mamka!

hanny 2

V tvém věku jsou za tebe rodiče zodpovědní,takže na tom se s ní asi nedomluvíš.Určitě bude dobré,když si s nimi tvoje doktorka promluví.
Doplňuji:
A jak píše Drap,nikomu jinému to říct nesmí.

ivzez

Ne, nesmí mlčet.
Je povinen informovat tvé zákonné zástupce (rodiče).

Pokud by nabyl přesvědčení, že rodiče problém neřeší,
musel by se obrátit na OSPOD.
Případně by byl povinen odpovědět na dotaz soudu.

Nesmí o tvém problému informovat školu, kamarády, apod.

pediatr

Věkem jsi dítě a zodpovědnost za tebe nesou rodiče. Tedy i zda a jak se budeš léčit. Toto platí ať se obrátíš na kohokoli – rodiče musí být informováni. Za tvými pocity ovšem může být skrytý i velmi vážný problém, který nechceš řešit s rodiči – např. nějaká forma zneužívání. Potom si myslím, že je tvůj praktický dětský lékař/ka velmi dobrým partnerem. Pravděpodobně se znáte řadu let a to je významné plus. Neváhej se na něj obrátit a popiš své obavy, proč se chceš vyhnout rodičům. Určitě bude hledat nějaké šetrné řešení pro všechny strany. Neřeš to jenom s kamarády.

Kelt

Nejsi plnoletý, proto by měl informovat Tvé rodiče. Někdy může být problém v tom, že deprese způsobují rodíče, takže pak vzniká začarovaný kruh.