hanny 2

Musí platit koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas člověk,který je ve své domácnosti vůbec nemá?

Nejlepší odpověď
ivzez

Správně odpovídají Arygnoc a hlavně Drap.

Koncesionářský poplatek je povinen platit i člověk, který má
např. PC s TV kartou, tedy „zařízení schopné přijímat TV signál“.

Problém je i s vlastnictvím novějších TV přijímačů, které v sobě mají
zabudován i příjem rádia. Vlastník takového televizoru musí platit
koncesionářský poplatek za rozhlas i v případě, že rádio vůbec neposlouchá.

——
Pokud někdo nevlastní žádné podobné zařízení, nemusí se nikde hlásit.
Teprve v případě, že by jej ČT nebo rozhlas vybídly k placení poplatku,
stačí zaslat čestné prohlášení, že žádný přijímač nevlastní.

Další odpovědi
Drap

Ne, nemusí. Nesmí však mít žádné zařízení, které bylo konstruováno k příjmu signálu.

arygnoc

nemusí.

Poplatníkem televizního poplatku je podle zákona č.348/2005 Sb. v platném znění fyzická osoba, která je vlastníkem televizního přijímače nebo jeho uživatelem, pokud není poplatníkem vlastník.

Televizní poplatek platí fyzická osoba z jednoho televizního přijímače, z druhého a každého dalšího televizního přijímače se poplatek neplatí. Poplatek se neplatí rovněž z televizního přijímače, který je v držení fyzických osob žijících s poplatníkem v téže domácnosti (dle §115 obč. zákoníku). Televizní poplatek platí i účastník televizního kabelového rozvodu, protože televizní poplatek není součástí platby za kabelový rozvod.

Měsíční výše televizního poplatku je stanovena zákonem. Televizní poplatek je splatný vždy do 15. dne každého kalendářního měsíce nebo do 15. dne prvního měsíce sjednaného platebního období.

Poplatník je povinen oznámit veškeré změny související s evidencí poplatníka a televizního přijímače do 15 dnů ode dne jejich vzniku. Tato oznamovací povinnost a lhůta se vztahuje i na odhlášení přijímače z evidence.

Osvobození ze sociálních důvodů
Osvobozen může být (nejdéle vždy na dobu 6 měsíců) poplatník, u něhož celkový čistý příjem jeho domácnosti nepřesáhl v uplynulém čtvrtletí 2,15 násobek životního minima.

O osvobození žádá poplatník platící přes SIPO na poště. Přímý plátce zasílá vyplněný formulář (k dispozici na této stránce) do ČT. Zatím nepřihlášený poplatník se může na své poště současně přihlásit a zažádat o osvobození. Stejně tak může zaslat přihlášku spolu s formulářem pro osvobození na adresu České televize.

„Čestné prohlášení“ není odhláška!
Formulář čestného prohlášení o tom, že nevlastníte tv přijímač, nepoužívejte v případě, že jste evidovaný poplatník a chcete se odhlásit. V tomto případě používejte evidenční list (pokud jste přímý poplatník ČT) nebo pokud jste poplatník platící přes SIPO, zajděte na pobočku České pošty a ukončete evidenci.

zdroj: https://tvp.ces­katelevize.cz/po­platky/domacnos­ti.php

;-Q

LysoňXXX

Ano musí. A proto je kvůli tomu hromada stížností.

anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-musi-platit-koncesionarske-poplatky-2

tony2412

samozřejmě,že nemusí platit ale stane se podezřelý a půjdou po něm,pak by snad stačilo čestné prohlášení…