cecel01

musí OSVČ platit ze zákona povinně zdravotní a sociální, nebo stačí platit jen zdravotní ?

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Che, vidím, že úroveň odpovědí na tomto serveru se od mého odchodu nezměnila!
OSVČ nemá povinnost hradit sociální pojištění v prvním roce podnikání, pokud nedosáhne minimálního vyměřovacího základu. Může tak však činit dobrovolně.
To Hlada: OSVČ má povinnost hradit zdravotní pojištění i z vedlejší činnosti.

Další odpovědi
Sůwa

Když nebude platit sociální tak důchod nedostane s naprostou jistotou, ti co sociální platí ho dostanou možná 🙂
Doplňuji:
Ale vážně, nespoléhej na rady typu " jedna paní povídala", ale zavolej si na ČSSZ a budeš mít jistotu 🙂

Michal Kole

Bohužel musí se platit obojí.

Buď zaměstnanec, pak se o to musí starat zaměstnavatel a ty máš klid.

Hlada

V případě hlavní samostatné výdělečné činnosti je toto pojištění povinné.

cecel01

no to mi je jasné, že nebude nárok na důchod, i když ti co ho platí… :), ale dodnes jsem si myslela, že platby na sociálním jsou povinné, ze zákona, pak mi ale jeden chytrák nasadil brouka do hlavy, tak proto tady zjišťuji, jak to tedy je

anonym

Nevěř chytrákům, ani broukům v hlavě. Pravdu má yambalaja. Nevěř také tomu, že nebudeš mít důchod. Pokud splníš podmínky,nárok na důchod uplatníš, tak jej pobírat budeš.
Ačkoliv se hranice odchodu na důchod posouvá, tak ještě existuje důchod invalidní a nikdo z nás neví, zda ho nebude z důvodu zhoršeného zdravotního stavu pobírat.
Nepřemýšlej příliš dopředu. Nevíš co Tě v životě potká. Svou situaci musíš řešit podle aktuálních podmínek, v nichž žiješ.
Pokud jde o to, co je v ČR povinné (a platby na důchodové zabezpečení to jsou), tak ještě to neznamená, že všichni občané svou povinnost plní.
Nesmyslem je, že budeš platit odvody na OSSZ a důchod stejně nedostaneš. Také je nesmyslem, když někteří mladí lidé prohlašují, že se důchodu ani nedožijí. Když mi bylo dvacet let, také se mi důchod zdál tak vzdálený, že jsem o něm ani nepřemýšlela. Jenže roky plynou čím dál rychleji.
Ze své zkušenost doporučuji schovávat si veškeré doklady o odpracovaných dobách od všech zaměstnavatelů. Já konkrétně jsem měla problém se státní organizací, když byl při povodních zaplaven archiv v Praze.
Pokud něčemu konkrétnímu ještě nerozumíš, je nejlepší zastavit se přímo v kanceláři důchodového oddělení správy sociálního zabezpečení. Mně tam poradili vždy nejlépe a žádné další informace jsem už nemusela nikde zjišťovat.