Musí nevidomý platit vstupné na rozhledně?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Hm dobrá otázka. A musí hluchý platit poplatek za rozhlas?

Chápeš, že na rozhlednu leze nevidomej dobrovolně, ale poplatek za rozhlas je dán z moci úřední 😁 No řeknu ti, na zajimavej problém si kápnul:-D

Další odpovědi
marci1

Myslím, že jako invalida platí slevněné vstupné. 🙂

da ny

Co by tam hledal za štěstí, chůzi po schodech může trénovat jinde.
Pokud má průkaz ZTP, pak má všude zlevněné vstupné.
🙂

klumprt

Já myslím, že tam s nima moc nepočítají, pročež to v provozním řádu nemají nijak ošetřeno.

A i kdyby, tak ty panoramata jim neokoukají ani vidomí, ale schody ošlapou všichni.

JájsemRaibek

Pokud je nevidomý, tak jistě je držitelem průkazu ZTP/P a ti jsou většinou osvobozeni.
Co se týče rozhlasu a televize, jsou osvobozeni ze zákona-viz zde:
Podle zákona č. 348/2005 o rozhlasových a televizních poplatcích jsou od poplatků osvobozeni mimo jiné:

osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud jsou osaměle žijící; osvobozeny jsou tyto osoby rovněž v případě, kdy žijí společně v jedné domácnosti. Přímý plátce, tj. plátce zasílající platbu přímo České televizi (dále ČT) a Českému rozhlasu (dále ČRo) musí zaslat písemnou žádost (ČT ani ČRo nemá jednotný formulář) spolu s lékařskou zprávou na adresu ČT a ČRo. Poplatník platící přes SIPO žádá o osvobození na poště (zde k nahlédnutí tiskopis pro ČT, zde pro ČRo).
fyzické osoby
jde-li o jednotlivce, jehož čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima,
žije-li v téže domácnosti s dalšími osobami a součet jejího čistého příjmu a čistých příjmů těchto osob za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima osob žijících v této domácnosti
Přímý plátce zasílá vyplněný formulář pro osvobození do ČT a ČRo. Zatím nepřihlášený poplatník může zaslat přihlášku spolu s formulářem pro osvobození na adresu ČT a ČRo.

Děda Louda

Samozřejmě. Platí se za osobu, nikoli za výhled. To by byli diskriminováni ostatní při špatném počasí a viditelnosti.

led

Platí za použitie rozhľadne, za jej údržbu, služby, ktoré poskytuje a nie za výhľad. Výhľad máte ako bonus, zdarma.

Tak ako človek, ktorý nemá rádio, televíziu, platí koncesiu nie za počúvanie a pozeranie, ale za službu, ktorá pozeranie a počúvanie umožňuje. Dokonca na Slovensku, dotiahnuté až do absurdity, ak platíš za odber elektriky tak využívaš aj možnosť sledovať rádio a televíziu, plať koncesiu.

palmal

Musí. Ale může pak požadovat vrácení vstupného s odůvodněním, že je rozhledna postavená na natolik nevhodném místě, že vůbec nic neviděl.

A použitelné je to např. i pro hvězdárny.

honza19hk

spíš je otázka co by tam dělal. A kdoví zda je ten nevidomý ochotný utratit peníze za něco co mu je k prdu.
Jinak nevím zda musí platit vstupný,ale nejspíš ano pokud by tam teda chtěl jít.