sofid

Musí mít člověk, který střílí z jakékoliv zbraně špunty do uší?

V mnoha filmech když je nějaká přestřelka tak normálně střílejí bez špuntů do uší (vím že se jedná o film takže z toho nemužu moc čerpat informace) ale zajímalo by mě co je na tom pravdy jestli opravdu když nebudu mít špunty tak ohluchnu?
Doplňuji:
Špatně jsem položil otázku, nemyslím z jakekoliv :D ale ze střelné (která střílí ostré náboje)

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Ptal jsem se u nás v lukostřeleckém oddílu a taky na mě koukali jako na blba. Když jsme v dětství stříleli z praku, neměli jsme dokonce o nějakých špuntech ani ponětí. Jedině snad v případě jejich použití ve formě munice.
Doplňuji:
Ostré šípy nebo skobičky ti taky nepoškodí sluch.

Další odpovědi
anonym

Neohluchneš… 😉
Tedy ne běžně – záleží z jaké zbraně a jakou municí a jak (…) bys střílel – ale z ručních zbraní bych trvalé poškození sluchu odhadl na ´tisíce´ výstřelů.
Na druhou stranu se sluch zvýšené hladině zvuku přizpůsobí, takže bezprostředně po střelbě bys mohl pociťovat něco jako nedoslýchavost.
Doplňuji:
;-D
To, že myslíš střelné zbraně (a ostrou munici – no, je skoro jedno, zda střílíš ostrou a nebo slepou z plynovky či s plynovým nástavcem pro polo/automatickou střelbu) je mi jasné.
Ale je veliký rozdíl, jestli střílíš z malorážní pušky (cal .22) a nebo pistole .45 (či větší) – atd.

anonym

Špunty do uší být nemusí, ale jsou výhodné, protože si šetříš sluch.Pokud se střílí jako ve filmech nebo kdekoliv jinde není čas si dávat špunty.Pokud jdeš na střelnici, tak času máš dost na nasazení a tím si šetříš sluch.
A ještě na druhou stranu.Venku se hluk ze střílení rozptýlí, takže to není taková zátěž pro uši, na střelnici jsi jakoby v uzavřené místnosti, tak tam je hluk výraznější a uši dostávají zabrat.

led

Nemusí mať, ale riskuje poškodenie sluchu.
Špunty do uší počas streľby sa používajú na zamedzenie (stlmenie) prudkej nárazovej vlny pri výstrele. Vzhľadom na to, že ide o prudký krátkodobý zvukový náraz, môže poškodiť vo vonkajšom uchu – bubienok a citlivé časti vnútri stredného ucha. Pri jednotlivom náraze sa môže, alebo nemusí nič stať, ale pri opakovaných nárazoch tieto namáhania sluchových orgánov môže viesť k obmedzenie citlivosti – nedoslýchavosť, či úplne k ich poškodeniu – ohluchnutiu.

www

Nemusíš.
Všichni zde píší o ochraně uší před nadměrným hlukem, ale pravděpodobně nikdy nestříleli z větších zabrání.
Závodníkům jde především o klid, důležitý při střelbě-cílení a zejména spouštění. Míříš totiž, pomalu a lehce zvyšuješ tlak na spoušť a soused ti do toho vystřelí. Toho se lekneš, ‚strhneš‘ spoušť a rána jde mimo střed.
Proto ty špunty 😉
P.S: profesionálové jsou ale cvičeni i na střelbu bez chráničů. Takto se to dělá při sportovní střelbě.
Zkušenost
Doplňuji:
Edit: ..pravděpodobně
nikdy nestříleli z větších zbraní.

Front

Když budeš na volném prostranství a ještě k tomu otevřeš pusu tak se ti bez špuntů nic nestane.

honza19hk

ne vždy záleží z jaké zbraně páíš a kde. něco jiného je když b deš střílet v tunelu neco jiného je v přírodě nebo místnosti.A taky z jaké zbraně.Třeba z kalachu je to horší než třeba z pistole CZ 75.
když obačas jezdím do USA za známým,má střelnici pro testování zbraní,střílíme tam i z kulometu M2 50.cal. , nebo ze sniperky Barett M82 50.cal. To dělá takový rachot že bez špuntů bys to udělal jen jednou.
viz názorná ukázka http://www.you­tube.com/watch?v=hi­oPReoo10A

anonym

Doma jsem střílela ze vzduchovky, ve škole z malorážky a obojí bylo beze špuntů. Ve střelnicích je toho střílení trochu více a střelci potřebují být lépe soustředění, proto je nejspíš třeba si sluch více chránit. Tam bych sluchátka nebo špunty do uší chápala.