pn65

Musí být soupis majetku kvůli exekuci notářsky ověřený?

Někde jsem četl, že když si chci ochránit majetek před exekucí, stačí to všechno přepsat na jinou osobu z jejím podpisem.

Kde je tedy pravda?

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Jak přepsat? třeba auto v registru vozidel přepsat můžeš, tak ho „ochráníš“.

Ale napsat seznam věcí že jsou někoho jiného bez ověření notáře, může exekutor považovat za účelové a nebrat to vážně.

Pokud chceš ochránit majetek, nebuď dlužníkem, pokud jimm nejsi a je jim někdo z rodiny, tak se doporučuje mít ke všemu účet a nebo notářský zápis. Konečné slovo nemá exekutor, ale exekuční soud. Pokud by exekutor něco neoprávněně zabavil, musíš podat vylučovací žalobu.

Ten na koho je uvalena exekuce má zákaz nakládat se svým majetkem, pokud by ho porušil je to maření, pokud by si mu pomáhal ho porušit, je to také maření, a za to se chodí běžně na pár měsíců do vězení.

Další odpovědi
Mapel

Není to tak jednoduché a je tu časový faktor. Může to být bráno jako účelové a pak smlouva není platná. Na druhé straně jsi věci prodal za účelem uhrazení exekuce a pak musíš doložit, kde ty peníze jsou. Darovací smlouva nepomůže.

Pokud to uděláš rok před exekucí, tak je to zdůvodnitelné, ale už ne v době exekuce. Není to tak jednoduché a každý případ se posuzuje individuálně.