Kokyna

Muj otec na me neplatil vyzivne… Mam sanci vyzivne zadat zpetne?

Dobry den, je mi 23let mam 4letou dceru a pritele nejsme oddani. Muj biologicky otec na me urcitou dobu neplatil vyzivne.. Snazila jsem s nim rozumne domluvit aby mi dal alespon cast vyzivneho. Slibil mi, ze mi da 23000 uz jsou to 2 mesice a nevidela jsem ani korunu. Ma jeste 10letou dceru na ,kterou plati poctive kazdy mesic 2000 mesicne vyzivne. Mam sanci vysoudit dluznou castku zpetne? Za jakou dobu a co k tomu vse potrebuji? Mam se radit s pravnikem nebo poddat zadost k soudu sama? Otec je podnikatel a vim ze prijem ma pekny…
Doplňuji:
Dekuji za odpovedi mel mi platit do 19 takze muzu zadat od 19 dolu? Je mi 23 a pokud jsou to jen 3 roky zpetne tak mi nemusi zaplatit nic

Odpovědi
anonym

Vždy přes právníka a lze zpětně žádat až 3 roky. Někdy je rychlejší jít na exekutora a ukázat mu rozhodnutí soudu. Pak mu hrozí exekuce a vy prachy dostanete.
Doplňuji:
Tak to máš už promlčeno. Zkus ale právníka, jsou i bezplatné poradny.

anonym

Zpětně lze výživné získat max. za tři roky, pokud je období, kdy neplatil, časově ´vzdálenější´, je nárok promlčen.
V případě, že má podání žaloby smysl, určitě se poraď s právníkem – existují i bezplatné právní poradny (najdi si nejbližší podle místa bydliště).

Mapel

Těch informací je málo, takže obecně. Zpětně můžete žádat zákonný zástupce do 18 let dítěte. Od 18 let zpětně není možné žádat, taktže jsem synovi poradil, aby podal na matku žalobu k soudu a pak má nárok ode dne podání žaloby.

anonym

Doporučuji toho právníka. Konzultace nebude příliš drahá a právník Vám poradí, co bude vhodné udělat, jaké budete potřebovat podklady a zda vůbec bude mít smysl na potce podávat žalobu kvůli výživnému.
Doplňuji:
Omlouvám se, samozřejmě „otce“. Mám novou klávesnici a ne a ne si na ni zvyknout.

ivzez

Jestli dobře počítám, musela jste otěhotnět poměrně krátce po 18. narozeninách.

V době těhotenství Vám měl na stravu a náklady spojené s těhotenstvím přispívat otec Vašeho dítěte.

Můžete se pokusit se svým otcem na něčem dohodnout,
ale podle mne není povinen Vám platit nic.