hawranek

Mražené potraviny

Proč se jednou rozmražené potraviny nemají znovu zamražovat?

Nejlepší odpověď
Pájo

Rostlinná a živočišná tkáň je složená z buněk. V buňkách a okolo nich je tekutina (intra-/extracelulární), která obsahuje minerální látky, vitamíny, bílkoviny apod. ve formě koloidních roztoků, suspenzí a emulzí.
Když potravinu ochladíme pod 0 °C, dosáhneme bodu mrazu, tzn. že z tekutiny se začínají vytvářet krystalky ledu. Teplotní rozmezí, ve kterém probíhá přeměna tekutiny na led, je označováno jako pásmo maximální tvorby krystalů a pohybuje se v rozmezí 0 – 5°C. Když krystalky velmi narůstají (při pozvolném ochlazování a když buňky obsahují vně nebo uvnitř velké procento vody), porušuje se buněčné tkanivo a při rozmražování voda vystupuje z buněk, které jsou často nevratně narušeny. Pro okamžité zpracování to ale nemá větší vliv. Opětovné zmražení už ale není vhodné.

Doplňuji:
Opravy:
Když potravinu ochladíme pod nula °C…
Při rozmraZován, Opětovné zmraZení…omlou­vám se.

Další odpovědi
MILAN1961

UŽ NEMAJÍ TU CHUT CO BY MĚLY MÍT

funa

a já zase slyšel,že u masa to není na zavadu znovu zmrazit