Standaa

Možná hloupá otázka – ale jak je to s čichem?

Pokud vím, tak čicháme jen plyny – jenomže pokud cítíme pach/vůni nějaké pevné nebo kapalné látky (benzín, sýr, atd.), jak můžeme cítit jeho vůni, když to není v plynné skupenství, nýbrž atomy drží pevně pohromadě?

Nejlepší odpověď
MK44

Čichové receptory detekují přítomnost určité chemické látky, reagují s jejich molekulou. Primární skupenství těchto molekul není rozhodné, jen se musí k čidlu nějak dostat. U člověka vzduchem, u ryb vodou. Ještě štěstí, že se i pevné či tekuté látky při určité teplotě vypařují, sublimují, rozpouštějí se ve vzduchu nebo ve vodě, z jejich povrchu se oddělují molekuly obsažených sloučenin, na které Vaše čichové receptory reagují. Díky tomu můžete cítit sejra, aniž byste si ho musel kus nacpat až hluboko do nosu.

Další odpovědi
Lamalam

Jseš si jist, že když cítíš benzín, jde o kapalinu? Nebo cítíš jeho plynné výpary?

mosoj

Někdy lépe, někdy hůře.

lenkasvob

Studie: Citlivost čichu může být ukazatelem délky dožití

03.10.2014 06:22 | Zdroj: ČTK

Měření citlivosti čichu může lékařům pomoci předpovědět, s jakou pravděpodobností zůstanou starší pacienti naživu během následujících pěti let. Podle serveru The Economist to ukazuje aktuální studie vědců z Chicagské univerzity zveřejněná v časopise PLOS One.

Dochy

benzín: Směs uhlovodíků, odpařuje se. Sýr komplexní směs, obsahuje (v některých případech vytváří – zrající sýry) prchavé složky.