arygnoc

Môžme obnedziť prírodné katastrofy?

Jeden zo sviatkov OSN (sviatočných dní) je 12. 10.: medzinárodný deň za obmedzenie prírodných katastrôf.
Je to vôbec možné (to obmedzenie)?
Ako zabrániť zemetraseniu, tsunami, meteorom, výbuchom sopiek, ľadovcu, uragánom a iným nezbedám?
Doplňuji:
No práve, ocko, zdá sa mi, že všetko je v poriadku, veď Zem nie je mŕtve teleso a fungovala by aj bez nás.
Takže sa mi to zdá troška egocentrické (homocentrické) považovať tieto udalosti za katastrofy.
Je celkom pravdepodobné, že podobným „katastrofám“ vďačíme za to, že sme tu (viď. napr vyhynutie dinosaurov a pod).

Nejlepší odpověď
david22

Některé přírodní katastrofy jsou nepřímo způsobené zhoršeným životním prostředím, což zapříčinil člověk. Myslím, že dost změn v posl. době je ekologického rázu.

Další odpovědi
anonym

Četla jsem studii, že planeta je již přelidněná a tento stav se rozhodně v dohledné době nezlepší. Již jenom tím svou matičku Zemi dost zatěžujeme, protože více lidí samoizřejmě má větší nároky, spotřebu, vyprodukuje více odpadů.
Stále si dostatečně neuvědomujeme, že příliš plýtváme vším, co nám přijde pod ruce. Zatěžujeme životní prostředí a ohrožujeme přírodu. Ta se jenom brání a reaguje tak, jak umí. Určitě by se ekologičtějším způsobem života neodstranily všechny přírodní katastrofy, ale část by jich mohla být podstatně mírnějších.
No a ten zbytek? Arygnocu, kdo ví, kam Země ve svém vývoji spěje? Třeba je toho všeho zapotřebí, aby se mohlo změnit klima nebo něco jiného. Z pohledu člověka je těžké umět odhadnout, proč se vše toto musí stát.

MK44

Jestliže existuje mezinárodní den za omezení přírodních katastrof, dosvědčuje to, že i v OSN mají smysl pro humor.
Nemyslím, že bychom v dohledné době mohli zabránit „zemetraseniu, tsunami, meteorom, výbuchom sopiek, ľadovcu, uragánom a iným nezbedám“. Tyto projevy počasí a geologických pochodů probíhají po miliardy let. Možná jednou…jak že to zpívali pionýři?
Co můžeme, je ovlivňovat jejich dopad. Nestavět stopatrové nesmysly, dálniční mosty a jaderné elektrárny v seizmicky aktivních zónách, nerušit záplavová území, nevyčerpávat půdu, neodvádět vody tekoucí do bezodtokových jezer, neničit lesní porosty… Jenže to by to muselo nejdřív být momentálně ekonomicky výhodné. A našemu myšlení je stále bližší dnešní košile než zítřejší kabát. Ať už jsme chudý dřevorubec z Bornea bez šance na jinou obživu, kšeftař ze dřevem nebo zazobaný developer. Dokud je prioritou trumfnout americké mrakodrapy stavbou ještě vyšších v Číně nebo v Perském zálivu, dokud je nezbytné zpeněžit pozemky u řeky a dokud se vyplatí produkovat svinstva jako to červené v Maďarsku, moc šancí nevidím. Ale to už jsem přešel od katastrof přírodních ke katastrofám lidmi způsobeným a na to se neptáte.

beer

Nějak jsi to pomíchal dohromady ))
„Od roku 1990 je tento den významný jako pomoc proti globálnímu oteplování, změnám klimatu a jiným katastrofám způsobenými lidmi“ (výňatek z dokumentu).
Celý soubor je zde:
http://www.ulo­zisko.sk/522198/m­d_za_omezeni_pri­rodnich_katas­trof_0x_10_2_­.ppt

pusinka50

To už se podle mého názoru zlepšit nemůže. Fabriky a automobily produkují škodlivé plyny a fabriky navíc odpad ze škodlivých materiálů, velkoobchody, maloobchody a potravinové řetězce produkují odpad potravin, které vyhazují netříděné i s obaly do jednoho kontejneru a tak bych mohla pokračovat. Ani tříděním odpadů si moc nepomůžeme, stále někde čtu, jak tříděný odpad odpadkové vozy svážejí stejně na jednu hromadu. Takovouto ohromnou populaci lidí naše matička země ještě nezažila a je to na ní moc velký nápor. Miliardy lidí, miliony aut, vozů MHD a metra po ní chodí a jezdí a otřásá se zemskou kůrou. Na světě žije přes šest miliard lidí. Každý rok se počet obyvatel planety Země zvýší o zhruba 80 milionů. Stále se zvyšuje zatížení atmosféry skleníkovými plyny, země se otepluje, přírodní pohromy se naopak budou stále více zvyšovat a budou krutější a krutější. Bohužel pro nás a naše děti.

venkovan

Ano lze, ale je to marné se snažit, protože vždycky se najde skupina lidí, které takové snahy prohlásí za blbost.
Nicméně zachovávám naději – přemnožené organismy zpravidla zničí nedostatek potravy. Protože si úspěšně likvidujeme na celém světě základní zdroj naší potravy – zemědělskou půdu, tak lze očekávat, že časem dojde k omezení škod způsobených člověkem na Zemi. A ve své podstatě, i když tu bude holá skála a na ni sem tam nějaká buňka a řasa, tak to bude nějaký živoucí ekosystém.

anonym

K doplnění mám jen to, že s tím samozřejmě bez výhrad souhlasím. Vývoj je pro nás všechny nevyhnutelný. Ať chceme, nebo ne, vše je v pohybu a je to tak v naprostém pořádku. Jen proto, že lidský život je příliš krátký na to, abychom dokázali pochopit, kam směřujeme, to neznamená, že je to špatně.
Mimochodem – tohle je moc dobrá otázka. Díky za ni.