led

Môže byť náhradná pracovná smena za štátny sviatok?

Ak štátny sviatok pripadne na pracovný deň, to znamená pracovník má nárok na pracovné voľno, alebo príplatok za prácu v Štátny sviatok. Ale ak vedúci organizácie, v snahe ušetriť mzdové prostriedky, v ten deň určí zamestnancom pracovné voľno, môže dať za ten deň náhradnú pracovnú smenu v iný deň, napríklad v deň pracovného pokoja alebo pracovného voľna, tj.sobota, nedeľa. Ak ano, za akých podmienok, podľa akého zákona a paragrafu?

Ide o skutočný prípad z tohto leta

Nejlepší odpověď
mosoj

Budu nyní mluvit za sebe a podle dřívějšího práva. Předpokládám že se toho v tomto směru moc nezměnilo. Bohužel zaměstnavatelé na zákony kašlou.

V podstatě může. Rozhodující je rozpis směn pro pracovníka. Tento rozpis směn by měl pracovník znát nejméně 14 dní dopředu. Změní- li zaměstnavatel více jak 14 dní před svátkem harmonogram tak, že na svátek připadne volno pracovníka, nemá pracovník nárok na proplacení svátku ani mzdu ( nepracuje). Na druhé straně, kdyby nakonec šel pracovat má nárok na mzdu, příplatek za svátek a přesčasový příplatek ( pokud to bude směna navíc). Nikoliv však na proplacený svátek. Ono se to zdá stejné, ale mzda a náhrada mzdy za svátek se vypočítávají rozdílně!!

Na zdůvodnění stačí Zákoník práce. Tam se toto všechno dá najít.

Další odpovědi
ratava

Našla jsem Vám nějaké odkazy tohoto týkající se… Jsou sice staršího data, ale v tomto se zákony až tak nezměnily…
http://zdravi­.euro.cz/prav­ni-poradna/odpoved/43-takzvane-napracovavani-statnich-svatku
http://finance­.idnes.cz/sprav­ne-proplaceni-dnu-na-nez-pripadaji-svatky-flx-/podnikani.as­px?c=2004M018Z01D
http://osz-stare.cmkos.cz/CZ/Z_tis­ku/Bulletin/07_2001/­members_svatky­.html

…akorát po jejich přečtení, kde se ve všech píše o vypsání směn min 14 dní předem a možnosti zaměstnavatele nařídit práci přesčas nad rámec pracovní doby (§85 a 96 http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakprace/cas­t2h3.aspx ) to nejspíš ne zrovna fér oklikou lze… jen to zkrátka nenazve „náhradní pracovní dobou za svátek“, ale nařízenou prací přesčas. Stejně tak by měla být i placena, zároveň svátek připadající na pracovní den proplacen…

Jen nerozumím „v snahe ušetriť mzdové prostriedky, v ten deň určí zamestnancom pracovné voľno“. Přijde mi to stejné, jako při pracovní době po- pá určit mimořádné pracovní volno na víkend a ten potom požadovat napracovat… Jedná-li se tedy ve vašem příkladě o takovou pracovní dobu (pondělí až pátek, víkendy volné)…

Pokud se jedná o nepravidelnou pracovní dobu, kdy se chodí do práce „cik-cak“ a zaměstnavatel všem na st. svátek vypsal volno s dostatečným předstihem a zaměstnancům, kterým by běžně/ obvykle na ten den vyšla směna, rozvrhl směnu na jiný den, je to asi v rámci zákonů v pořádku… není-li tedy nerovnoměrně rozvržená prac.doba pevně stanovena ve smlouvě a prac. doba a volno jinak odpovídají zákoníku práce…
§85 odst.3-Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh stanovené týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději dva týdny před začátkem období, na něž je pracovní doba nerovnoměrně rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem jinak.

ivzez

Já už jsem odpověděla na slovenské verzi Odpovědí.

Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.
Záleží tedy na tom, jak zaměstnavatel pracovní směny naplánoval.

Ale v případě, který popisujete na slovenských Odpovědích,
bych se nedivila, kdyby zaměstnavatel po kontrole musel zaměstnancům
zaplatit sobotní pracovní směnu s příplatkem za sobotu + přesčas
a zároveň jim doplatit náhradu mzdy za státní svátek…

Zaměstnancům bych doporučila se obrátit na inspektorát práce.

Drap

Podle mne je to nesmysl. Nelze nahrazovat státní svátek.

anonym

nikdy jsem se s tím nesetkal.

ivzez

Nahlásila jsem Mimozemšťanovu odpověď pro nevhodné chování.
[Místo odpovědi napadl jazyk tazatelky.]

led

Takých je tu viac, viď dialog v tejto diskusii

led

Ještě tak tomu rozumět…
Nepokládejte otázky, které jsou nesrozumitelné nebo v cizím jazyce …

plne chápem vkladateľa tejto odpovede, naozaj nie každý rozumie pracovnému právu a dokonca v jazyku (v slovenčine), ktorý síce nie je úradný v ČR, ale na druhej strane má výnimočne postavenie a uzákonené oprávnené užívanie tohto jazyka ako 2.komunikačného jazyka, či už vo všeobecnom, ale aj úradnom styku na území Českej republiky.

anonym

To říkej dětem, které se narodili po roce 1989.

led

Zaujímavé je, že najviac rečí proti slovenčine maju deti, ktoré v 1989 už boli odrastené z detských nohavíc a nie tie, ktoré v tej dobe ešte neboli. Pozrite si príspevky.

anonym

Quentos, zdůvodní smazání mé odpovědi!

quentos

To nemáš dost sebereflexe? Byla urážlivá a xenofobní.

quentos

A jinak můžeš bejt ještě rád, že jsem tě namísto odpovědi neposlal do řiti. Já smazání odpovědi nikomu zdůvodňovat nemusím, kór když neurvale rozkazuje.

anonym

A to umíš, posílat lidi do řiti? Jsi trapný jako ta slovenština.

led

ta trapnosť slovenštiny, to mi je nejaka novinka od vás

quentos

… neberte si to osobně, ten ubožák kope na všechny strany, tak už neví, do koho by si kopnul…

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

led

vašu zmazanú odpoveď som vložila do diskusie. Ja sa za svoj jazyk nehanbím.