mcquak

Mountfield – 1 z 5?

Tvrzení: 1 z 5 to má zadarmo.
Tzn. vezměte 4 sousedy a 1 z vás to má 100% zadarmo.
(v reklamě to má dokonce zadarmo „snad každý 2.“)

Cituji pana Davida Jiruška, PR managera firmy Mountfield:
„Naše kampaň není lživá, což Vám potvrdí jakákoli katedra statistiky na českých nebo i zahraničních univerzitách. Pokud máme v osudí 5 míčků, tak je pravděpodobnost výhry 20%, tedy, pokud by losovalo 5 lidí, tak je statisticky pravděpodobné, že jeden z těchto 5 lidí si vylosuje ten správný míček, tedy 1 z 5. Můžete podotknout, a jistě správně, že u losovadla může stát 20 lidí a vylosují si ho jen 3, stejně tak ale platí, že z těch 20 lidí si ho může vylosovat lidí např. 8 a v tomto případě by to byl skoro každý druhý, kdo by to měl zadarmo. “

Statisticky je to samozřejmě tak, ale jelikož se nedá nijak ověřit, kolik zákazníku reálně tuto výhodu získalo, má to skutečně 1 z 5 zadarmo? Nejedná se o klamavou reklamu?

Nejlepší odpověď
terry

Také si říkám, že 1 z 5 není to samé jako šance 1:5.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-to-mysli-mountfield-ze-jeden-z-peti-to-ma-zadarmo-co-kdyz-nepadne-1-micek-cerveny-treba-15x-za-sebou-zase-trik

Další odpovědi
Drap

Má pravdu, statisticky vyhraje každý pátý. Reálně to však platit nemusí.

SeptikB

Dá se to dokázat. Pravděpodobnostní matematika se skutečně ověřuje, jenomže počet pokusů je ve stovkách tisíc. Kdybyste půlmilionkrát hodila mincí, vyjde vám to asi 49:51. Dlouhodobě to tedy vychází, nicméně v tomto případě to ověřit nejde.

mcquak

Ano jak jsem psal, statisticky to je samozřejmě „pravda“, ale na pravděpodobnosti nelze stavět tvrzení, že to tak bude i ve skutečnosti. Tedy, že každý 5. ve frontě to bude mít zadarmo, jak se tvrdí v reklamě. To nejde zaručit.

SeptikB

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obchzak/cas­t1.aspx#par45

Myslím, že o nějaký zákonně postihnutelný typ reklamy se nejedná. Oni totiž netvrdí, že „každá pátá osoba stojící ve frontě má slevu“, tudíž by při žalobě mohli vytáhnout nějaké statistiky a říct, že „20% klientů získalo slevu, je to tedy každý 5.“ Jinými slovy – ano, je to zavádějící reklama, ale stále je to v určitých mezích a u soudu by žalující strana patrně nevyhrála.