ten který je

Mor ve 21. století, je to spící hrozba?

V dnešních zprávách jsem se dozvěděl že v Peru onemocnělo několik lidí morem.Domníval jsem se že tato choroba už neexistuje.Ptám se tedy zda může mor udeřit tak jako za našich prapředků? Je to spící hrozba?Díky.

Nejlepší odpověď
mosoj

Vymýcen není. V rozvojových zemích se vyskytuje. Udeřit může. Jenom ty prostředky pro boj s ním a znalosti jsou někde jinde.
Nejzákladnější je ale stejně diagnoza a karanténa.

Další odpovědi
dudu

Všimněte si, že většina sdělovacích prostředků prakticky nepublikuje jiné, než zprávy o násilí, vraždách, přírodních katastrofách a třeba morových ránách. Epidemie se začnou šířit vždy, mají-li k tomu podmínky a to snad v našich končinách nenastalo a zatím tedy můžeme být v klidu.
Mimochodem, ložiska dýmějového moru se asi před 15 léty vyskytovala v dunajské deltě a ani tehdy panika nenastala.

iceT

ME BY VICE ZAJIMALO,JESTLI SE ZAKLADA NA PRAVDE,ZE EXISTUJE NECO JAKO ARCHIV TECHTO A JINYCH CHOROB.JEN SI NEUMIM PREDSTAVIT,KDYBY SE TOHOTO MATERIALU ZMOCNILI NEJACI SILENCI.

elektrikář

Mor přenášejí blechy které žijí na veverkách, myších, a ostatních zvířatech souvisí to z celkovou hygienou.Nedovedete si představit kolik blech mněl chudák ježek kterého mi donesli děti domů. Dali jsme jej do vlažné vody, tam jich pak bylo.Jde o to když se blechy mají kde nakazit tak nemoci roznášejí.Při možnosti rychlého cestování je riziko že se k nám zavleče nějaká infekce o mnoho větší. Dřív když se někdo nakazil než se dostal domů tak po cestě umřel.V kontej­nerech k nám už přicestoval lecjaký slepý pasažer. V poslední době se objevili v našich pískovnách medůzy.Takže kdo ví co nás ještě čeká.

kapka

Když jsem ten článek četla, tak jsem si hned vzpomněla, jak jsme byli před patnácti lety v Mongolsku a jedli tam sviště. Náš konzul nám pak říkal, že jsme je jíst neměli, protože jsou hlavními přenašeči moru. 🙂 No, ale žiju, tak je to dobrý. A ani si nemyslím, že by tam hrozila nějaká epidemie, co se lidí týče.