panenka

Montáž plynoměru

Dobrý den dnes k mamince přijeli plynaři nechála si na domku udělat plyn namontovali jí plynoměr podepsala s ním veškeré papíry plyn jí nechal vyplí,protože jim řekla že má vše na elektriku když jsem se ho zeptala jak to mamince pustit řekl mi že spěchá a že si to musí nechat ještě ovzdušnit že oni to nedělají můžete mi poradit jak se to zapíná ovzdušnuje aby jí to šlo? ráda bych jí v tomto pomohla prý si to můžem udělat i sami je to pravda? děkuji
Doplňuji:
Děkuji ti mosoji ten plynař mamince řekl že jí to před barákem nechá vyplé nemám tam něco otevřít,mám jen udělat to co jste mi napsal,děkuji vám mockrát

Nejlepší odpověď
mosoj

Panenko : Netřeba si sis tím lámat hlavu pokud je to již v tomto stavu.
Pusťte plyn u plynoměru, je tam žlutý kohout a pokud tam máte ještě redukční ventil tak na tom ventilu zvedněte takovou páčku. Tím je plyn do potrubí puštěn. Potom jděte od jednoho plynového spotřebiče ke druhému a pouštějte ho opalovaně dokud spolehlivě nehoří. Ze začátku půjde jenom vzduch nebo to bude zhasínat. Až to bude hořet spolehlivě
je odvzdušněno. JE TO TŘEBA UDĚLAT U VŠECH PLYNOVÝCH SPOTŘEBIČU !!
Ještě dávejte pozor jestli plyn někde neuniká. Hlavně čichem. Tlakovou zkoušku ale měla udělat již firma která montovala rozvod plynu a spotřebiče. Při tom odvzdušnování také bude plyn trochu cítit ale jakmile to bude spolehlivě hořet mělo by to přestat.
Doplňuji:
Přesně tak.

Další odpovědi
elektrikář

Správně by si to mněli udělat plynaři a celou instalaci natlakovat. A odskoušet.

hanulka11

Já bych si tedy s plynem nezahrávala. Já sama bych to nepouštěla.
Zavolala bych technika ,aby přišel a sám to udělal. Je to jejich povinnost-co kdyby se něco stalo? Nechci samozřejmě nic přivolávat. Kdo by za to asi ručil.

Miroslavst

V tomto případě musím souhlasit s mosojem, jelikož i při výměně plynoměru pokud není dotyčný doma, tak plynaři prostě plyn nepustí a nechají hlavní uzávěr uzavřený.
Důvod je velice jednoduchý. Každý spotřebič má pojistku, která při přerušení dodávky plynu vypne, ale oni nemohou spoléhat na to, že je funkční. Pokud by nebyla funkční, popř. pokud by byl zapnutý sporák (ten starší bez pojistky), tak by plyn unikal a unikal až by došlo k výbuchu a to si nikdo na triko nevezme.
Odvzdušnění se provádí následovně: Pusť naprázdno sporák, ten pomůže nejvíc a po chvíli jej zapal, hlídej ho a pokud zhasne, je v potrubí ještě vzduch. Zapal ho znova.
Pokud bude hořet, můžeš jej vypnout a pokračovat k dalším spotřebičům, kde je však slabá tryska a bude trvat déle než se to odvzdušní. Odvzdušňuješ však už jen příslušnou větev a ne celý rozvod. Rozvod jsi odvzdušnila sporákem.
Jen pro zajímavost: povinnost plynařů končí u plynoměru. Tlakovou zkoušku a jiné náležitosti rozvodu potvrzuje revizní technik, bez jehož potvrzení plynaři nenamontují plynoměr.

renata1994

Zdravím, všimla jsem si, že se tu stále řeší připojení plynu a montáž plynoměru. Když jsem byla na ČEZ a u dalších firem, tak mi bylo řečeno, že připojení bude trvat několik týdnů. Potom jsem objevila Hradecké Plynárny a ty garantují připojení maximálně do 10 dní. Takže jsem tam zavolala a 8 den jsem měla zdarma namontovaný plynoměr. Elektřinu myslím, že nedělají. Každopádně to byla rychlost a mohu jenom doporučit. Tady jsem to řešila: https://www.hra­deckeplynarny­.cz/montaz-plynomeru/

panenka

Já vím hanulko ale když nemáme po ruce ted žádného chlapa a moje maminka potřebuje nutně zprovoznit plyn nic jiného mi nezbývá než jí pomoci.

panenka

Ted jsem to zkoušela a nejde vůbec plyn asi je vyplí můžete mi mosoji poradit jak ho zapnout?děkuji

mosoj

Ve skříni pro plynoměr je plynoměr, před ním bývá redukční ventil a před redukčním ventilem je žlutý kohout. Pokud jste otevřela žlutý kohout ( ovládací křidélko, musí být ve směru potrubí, pokud je napříč potrubí je kohout zavřený!) a nejde plyn, zvedněte ještě tu páčku na redukčním ventilu.
S ničím jiným na tom redukčním ventilu nejde pohnout a nic určitě nezkazíte. Múže tam být jenom nějaký čudlík, tako ho přesuňte do opačné polohy.

mosoj

Hledejte ten čudlík. Je to zpětný ventil. Kdyby z nějakého důvodu přestala dodávka plynu a vy jste třeba zrovna vařila na sporáku tak plamen zhasne. Pokud by plyn zase naběhl tak by vám unikal přes zhasnuté hořáky do bytu. Proto se tento ventil při každém poklesu tlaku sám zavře a vždy se musí jít k plynoměru otevřít. Sám se již neotevře. Plynaři ho vystavují sami když není plyn úplně zprovozněn ( odvzdušněn).
Pokud je instalován redukční ventil bývá součástí redukčního ventilu.

mosoj

Plynaři nedají plynoměr pokud není revizní zpráva. Tu plynaři obyčejně nedělají. Dělá ji revizní technik.
Já předpokládám, že když dali plynaři plynoměr je revizní zpráva. Při revizi se plynové potrubí tlakuje. Není třeba plynoměr oni si to propojí bez plynoměru.
Jdo o to opravdu jen umět ten plyn pustit a odvzdušnit potrubí.
Pokud to tak není tak to nejsou řemeslníci ale prasata.