Moje 2,5 letá dcera bez důvodu bije jiné mladší i starší děti. Jinak je velice šikovná, abnormálné živá, pěkně mluví

Zkoušeli jsme domluvu, zákazy, na zadek, nic na ni neplatí.
Tento stav trvá již od 1 roku. Prosím, poraďte mi, už jsem
z toho zoufalá. děkuji

Nejlepší odpověď
Fred

Vy svou dceru znáte nejlépe, přemýšlejte, kde se to v ní bere, jakou to může mít příčinu, kde se také může setkávat s nějakým násilím a podobně. Samozřejmě je to kombinace nejen vnějších podmínek, ale i vnitřního vývoje. Každé dítě je jiné, je těžké doporučit něco univerzálního a ve většině případů by to asi byla hloupost, výchova dítěte by měla být přizpůsobena jemu samému.
Na vašem místě bych tedy hledal příčiny, snažil se dítěti porozumět, což věřím, že jste již dělala (podle toho, co píšete) a že už nevíte, jak dál. V takovém případě to chce odbornou pomoc. Nejrozumější je, myslím, vyhledat psychologa, ostatně tak se to v těchto případech dělá. Je to mnohem běžnější záležitost, než se zdá, nikdo by se toho neměl děsit, přesto řada lidí si psychology spojuje s těmi nejhoršími případy, neuvědomují si, že řeší i celkem drobné věci jako je třeba i bolest ramene, která má psychickou příčinu (ale na to člověk přijde, až když oběhá všechny doktory a ono nic nepomáhá a už je z toho zoufalý) či ztrátu chuti a podobně.
Říkáte, že je šikovná, že je jinak v pohodě, takže by byla škoda, kdyby tu zůstával takový problém. U dětí předškolního věku se často projevuje úzkost či agresivita či jiné projevy chování odlišné od ostatních dětí. Psychologové mají s těmito problémy zkušenosti a mohou pomoci. Čím dříve psychologa navštívíte, tím lépe.

Držím vám palce a doufám, že tady pak dáte vědět, jak se vám a vašemu dítěti daří. Hodně štěstí.

Další odpovědi
Bumbes

Někde jsem četl, že na to je účinná psychologická kinoterapie. Psí empatie prý nějak dokáže toto nevhodné chování eliminovat. Už si ale nepamatuji zdroj této informace.

Doplnění: správný název je canisterapie
http://www.ca­nisterapie.cz/cz/

NickD

Souhlasím s Fredem.Každé dítě potřebuje individuální (jedinečný přístup.Já se setkal s podobnýn problémem,ale ne tak výraznýn.Vyřešilo to dlouhé a časté domlouvání s vysvětlením.Když syn někoho plácnul,snažil jsem se to přiměřeně obrátit proti jemu,placnout ho a vysvětlit.Postupně to zabralo.Teď spíš řeším,že se odmítá bránit a tak to aplikuji obdobně,aby se nenechal a sám byl schopen vše posoudit,vrátit zpět a vysvětlit,že se to nedělá.Je mu 5 let a snaží se to chápat.S těmito věci je lepší začít hned.S psychology mám dobré zkušenosti.V každém větším městě je nějaký dětský psycholog nebo psychocentrum,jejíž služby jsou i zdarma.Případně se obraťtě na OSPOD,kde vám dají kontaktní adresu.Přeji hodně štěstí a trpělivosti.