Lucaso

Mohu založit spolek studentů bez vědomí úřadu?

Abych to upřesnil, chceme založit takové sdružení studentských redakcí školních časopisů – musí o tom někdo „papírově“ vědět?

Nejlepší odpověď
anonym

Tady si lze přece laicky odpovědět – oficiální činnost vyžaduje oficiální spolek a oficiální přihlášení.
Neoficiální spolek fungující víceméně jako nějaké zájmové sdružení, které spolu chce spolupracovat jen na neoficiální úrovni, nemá ani povinnost registrace. Vám zřejmě půjde o výměnu zkušeností, názorů apod., takže bych zde neřešila zakládání oficiální instituce.

Další odpovědi
Drap

Pokud to bude spolek jen pro potřebu zůčastněných, nebudede pořádat pořádat akce pro veřejnost a podobně, Tak je to stejné, jako když se dohodne pár známých, že každé úterý půjdou třeba do tělocvičny a potom na pivo. V tomto případě nemusíš mít žádné povolení. Pokud však by to byla organizace, vyvýjející nějakou činnost, potom je papírování a oficiální zaevidování nutné.

arygnoc

pokiaľ nebudete chcieť peniaze a nič nebudete predávať ani ponúkať (na predaj alebo za príspevok), tak nie.
Skrátka, nesmiete vykonávať ekonomickú činnosť (ani stratovú!)

venkovan

Založte si občanské sdružení. je to jednoduché, stačí tři lidi a z toho dva nad 18 let. Budete mít právní subjektivitu, tety jak nějaké povinnosti, tak i nějaké možnosti, které občanské sdružení nabízí. například, pro vaši činnost se možná najdou i dotace.
Ono je to tak, že za chvíli narazíte na problém – jak si zajistit nějaké kapitál alespoň na provoz takového sdružení studentských redakcí.
Nicméně, podíval bych se po současných občanských sdružení dětí a mládeže, třeba tam bude již nějaké celorepublikové a vy se přidáte jen svojí organizační složkou.