CrazyLuck

Mohu zabetonovat plastové a kovové potrubí?

Mám plastové a kovové potrubí, kdy část (10 cm) tohoto vedení potřebuji zabetonovat. Je to možné nebo dojde k poškození potrubí? Doplňuji: jedná se o potrubí ve stoupačkách. Betonovat chci z důvodu, že mi do bytu tímto jde kouř od sousedí podemnou. Když nechám mezeru mezi potrubím, kouře tam budu mít stejně jako teď. Potřebuji to vzduchotěsně uzavřít.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Záleží o jaké potrubí se jedná. Tak jak píše drap buď dát nějakou pásku okolo nebo trubku, která bude okolo potrubí. Třeba plastovou trubku rozříznout a navléct na potrubí a zabetonovat. Kdykoli v budoucnu pak bude možné stávající potrubí vyndat.
Pokud se jedná o plyn, tak tak při průchodu je nutné nechat mezi betonem a trubkou mezeru právě tím, že plynové potrubí vloíš do trubky.

Další odpovědi
gecco

Už jsem ti na to odpovídal tady – http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-lepsi-pro-hermeticke-oddeleni-stoupacek-z-duvodu-cigaretoveho-koure-montazni-pena-nebo-vrstva-betonu
Ve stoupačce nesmíš betonovat ´natvrdo´ – protože trubky tepelně dilatují a tedy se vůči ´podlaze´ stoupačky hejbou!

  1. se mohou poškodit
  2. ti tu betonovou mazaninu roztrhají

Ale může použít chráničky (ty zabetonovat) – a ty poté vyplnit pružným tmelem…
😉
Doplňuji:

A mimochodem – ve VP komunikaci jsem ti tehdy psal, že nejjednopdušší pro tebe (i když ne nejlevnější) by bylo použití licího silikonu, potřebuješ toto:
http://www.odle­vacisilikony.cz/g35­.Lukopren+N+Su­per+++5kg.html
http://www.odle­vacisilikony.cz/g46­.Lukopren+Kata­lyz%E1tor+C+21+++150g­.html
A k tomu kýbl a míchadlo.
A vysavač, kterým důkladně vyčistíš zalévaný povrch od prachu, kamínků a jiných nečistot (samozřejmě předem musíš vyškrábat tu montážní pěnu – která je v tomto případě spíše na škodu, než k užitku).
Tím silikonem vytvoříš na podlaze stoupačky těsnou a trvale pružnou ´zátku´, kterou v případě potřeby (oprava…) není problém odstranit…

Drap

Můžeš zabetonovat. Vhodnější však je omotat před betonáží potrubí nějakou dilatační hmotou. /třeba proužek mironalu.

mosoj

Kovové potrubí klidně zabetonuj . Kov a beton mají stejnou tepelnou roztažnost, což umožňuje produkovat železobeton.
U plastu je to horší. Nikdy nebetonovat natvrdo. Vždy obalit pucvolí, či použít obal z mirelonu. Plast má obrovskou tepelnou roztažnost. Musí mít v betonu prostor pro změnu rozměrů.
Doplňuji:
Drape, drape.
Také se prodává silná plsť na obalovaní.

honza19hk

ptáš se na to skoro každý týden, trubky akor od topení musí mít kolem sebe místo kvůli tepelné dilataci. Pokud je zabetonuješ beton se bude bud rozpadat nebo praskne trubka. A upozornuju že tlak v trubkách je velký.

Nejjednodušší možnost je vzít červený silikon co se používá na lepení bloků motorů a tím díru zamáznout.Silikon je pružný zároven pokud to uděláš dobře tak těsní.A dilatační spára je také zajištěna.

mosoj

Těm trubkám co v nich vede další potrubí se říká chráničky.