BEAES

Mohu vyprat rolák z žinylky? Co to ta žinylka vlastně je?

Nevím jestli po N- i nebo y? Díky

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Zajímavý druh je žinylka (chenille). Výsledná příze vypadá jako housenka, jejíž jádro z dvojice skaných nití je po celé délce a obvodu obklopeno pravidelně odstávajícími vlasy (flórem). Vzniká tak, že flórová nit, která se zavádí během zakrucování mezi obě niti jádra, se průběžně uřezává na přesnou délku (např. 4 mm). Žinylka se pak navíjí na potáč podobně jako na konvenčních prstencových strojích.

Další odpovědi
hanulka11

Určitě ho vyperte na jemné praní a lehce vyždímat .

Žinylka je vlastně příze spojená z více vláken a kroucená . Hlavně to sušte buď v sušice nebo rozložené na podložce /kdybyste svetr pověsila mohl by se vytahat./