Psychotic

Mohu v češtině takto postavit větu?

Věta: „Že si to myslíš znamená, že jsi špatně informován.“

V mém hloupém mozku to vidím takhle: „Že si to myslíš“ je celé podmět a „znamená“ je přísudek, tudíž bez čárky. Ale je taková věta vůbec ve spisovné češtině možná?

Samozřejmě to můžu v nejhorším napsat jako „To, že si to myslíš, znamená, že…,“ ale rád bych se vyhnul těm čárkám navíc.

Dík za odpovědi.

annas: Hm, škoda, že čeština neumožňuje podmět, který obsahuje sloveso, ale není větou… zatím. Smysl by to dávalo a je to elegantnější.

Nejlepší odpověď
annas

V uvedeném souvětí jsou 3 věty.

že 1.VV – Po, 2.VH, že 3.VV – Pt

Z toho vyplývá, že 1.VV je věta, nikoliv jen podmět. Přs – myslíš, Po nevyjádřený – Ty.

2.VH „Znamená“ je základní člen jednočlenné věty, jejíž podmět je v 1. větě – dá se vyjádřit takto – např. Tvoje myšlenka (domněnka apod.) znamená, že jsi špatně informován,.

Že v 1. větě se dá brát jako částice. – vyjadřuje politování, zklamání.

Takže můžete věty klidně nechat – Že si to myslíš, znamená, že jsi špatně informován." Pokud z první věty nevytvoříte větný člen, jak jsem uvedla výš.

To, že …, znamená, že … to je nadbytečné ukazovací zájmeno bez významu ukazovacíího, zdrůraznění, ale spíš hovorové. Navíc je v souvwětí 2×.

Další odpovědi
kapka

Že si to myslíš, znamená, že… Tak bych to napsala.

anonym

Proč si vytřískat poslední mozkové buňky oním patvarem? „Jeví se, že jsi špatně informován. Pro to co si myslíš.“ „K tomu co si myslíš, jsi špatně informován.“ „Tvé smýšlení znamená, že jsi špatně informován.“ „Tvé smýšlení značí, že jsi špatně informován.“ „Když si něco takového myslíš, pak nejspíše budeš špatně informován.“ „Mysle(t) si to(toto|toť|…) znamená, že jsi špatně informován.“ …

Čeština umožňuje podmět, předmět, … se slovesem – jen v neurčitém tvaru… (infinitiv) Případně ze slovesa udělej podstatné jméno… Padání, létání, hraní, skládání, mlácení, zoufání, matení, …

annas

Ad psychotik – sloveso může být podmět, pokud je ve tvaru neručitém. Např. infinitiv. Milovat je krásné.

Vy jste nakonec ten podmět odhadl, ale jen nepřesně formulovat.