gaja

Mohu si přihlásit trvalé bydliště?

Mohu si přihlásit trvalé bydliště do bytu který je v soukromém vlastnictví někoho jiného a byt mi pronajímá? Smlouvu o nájmu mám.
Vždy jsem měla byt od města/obce tam je to jasný ale jak je to v tomhle případě? Nebo se musím nejdřív domluvit s majitelem?

Nejlepší odpověď
Funna

Můžeš…a klidně i bez souhlasu pronajímatele (pokud jsi ovšem v nájemní smlouvě nepodepsala klauzuli, že si v bytě trvalé bydliště nezřídíš)…trvalé bydliště však nenahrazuje májemní smlouvu, ani tím nevznikají žádné vztahy k pronajímané nemovitosti..tzn. i s trvalým bydlištěm tě pronajímatel může vyhodit na ulici, pokud porušíš nájemní smlouvu…

Další odpovědi
anonym

Ano, zajdi se smlouvou na evidenci obyvatel příslušného úřadu v místě bydliště. Plno majitelů si myslí, že musí být jejich souhlas, není to pravda. Pokud máš smlouvu není třeba souhlas vlastníka. Bez smlouvy bys souhlas potřeboval.

zzzzz

Tady záleží na typu smlouvy, zda je to smlouva nájemní, nebo pouze smlouva o podnájmu – pronájmu.
U smlouvy nájemní to problém nebude, ale u těch druhých smluv potřebujete souhlas majitele.

ivzez

Můžete. Zajděte s s nájemní smlouvou uzavřenou na Vaše jméno
na obecní úřad a přihlašte se k trvalému pobytu,
budete si muset nechat vyměnit i občanský průkaz.

S novým OP a s nájemní smlouvou můžete uzavřít
i smlouvy s dodavateli energií přímo na sebe.
Doplňuji:
PS:
Zzzzz to pomotala:
Rozlišuje se pronájem= nájem
a podnájem.

V případě pronájmu (nájmu) souhlas majitele nepotřebujete,
v případě podnájmu nelze trvalý pobyt zřídit bez jeho souhlasu.