England1522

Mohu si přidat k jménu a příjmení další slovo příklad – David Schubert Schwarzenberg??

Nejlepší odpověď
Zbynas

Od 1. 7. 2001, tj. po nabytí účinnosti zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, může státní občan České republiky užívat dvě jména při splnění podmínek stanovených citovaným zákonem.
Užívání druhého jména lze docílit prohlášením o volbě druhého jména. Toto prohlášení není časově omezeno, nepodléhá správnímu poplatku.
Užívání dvou jmen prokazuje občan ČR rodným listem vydaným po 1. 7. 2001.
Související zákony:
301/2000 Sb.
Druhy úřadů standardně vykonávající tuto činnost:
Matriční úřady
Doplňuji:
§ 70

(1) Občan může užívat více příjmení pouze za těchto podmínek:

  1. nabyl-li je podle dříve platných předpisů a je oprávněn je užívat podle tohoto zákona, anebo
  2. prohlásil-li souhlasně při uzavírání manželství, že příjmení druhého snoubence užívajícího více příjmení bude jejich příjmením společným, anebo
  3. prohlásil-li při uzavírání manželství, že spolu se společným příjmením bude užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí, 20) nebo
  4. jde-li o příjmení dítěte po jeho rodičích, kteří jsou oprávněni užívat více příjmení.

(2) Fyzická osoba, jejíž příjmení jsou zapsána v knize narození nebo v knize manželství, může před matričním úřadem prohlásit, že bude užívat pouze jedno, popřípadě dvě příjmení. Za trvání manželství lze takovéto prohlášení učinit pouze souhlasným prohlášením manželů. Prohlásila-li fyzická osoba při uzavírání manželství, že spolu se společným příjmením bude užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí, nelze prohlášením upustit od užívání společného příjmení, jestliže toto manželství trvá.

(3) Prohlásila-li fyzická osoba při uzavírání manželství, že si ponechá své dosavadní příjmení, které je složeno z více příjmení, a tato příjmení užívají společné nezletilé děti manželů, prohlášení o upuštění od užívání příjmení lze za trvání manželství učinit pouze se souhlasem druhého manžela a vztahuje se i na společné nezletilé děti manželů.

(4) Při zápisu manželství uzavřeného na území cizího státu zvláštní matrika na základě žádosti občana uvede jeho příjmení i příjmení jeho manžela v podobě uvedené na cizozemském matričním dokladu.

(5) Postupem podle odstavce 4 zapíše zvláštní matrika i manželství, které bylo uzavřeno na území cizího státu přede dnem 1. července 2008.

Další odpovědi
Drap

Přidat si můžeš co chceš. V oficiálních věcech a listinách však musíš popužívat jméno tak, jak máš uvedeno v dokladech.

anonym

Když se Ti podaří prokázat příbuzenská linie, budeš to mít podstatně jednodušší. Teď jenom nevím, zda chceš být Schubert, nebo naopak Schwarzenberg.