petronela69

Mohu se zeptat v jakém díle Shakespeara by jste hledali kritiku duchovenstva, společnosti a machiavellismus??

Nejlepší odpověď
annas

Ptáte se v jakém díle, nebo v kterém díle? V jakém díle = v dramatickém. V kterém díle = konkrétní dílo. Něco jsem vám našla, ale informací je mnohem víc, zkuste si je ještě sama rozšířit.

O Machiavelliho se S. zajímal. Ale jeho dramata oplývají postavami, které jako by postupovaly podle M. zásad. V dramatech Hamlet, Othelo a Jindřich VI. na něj přímo odkazuje a vytvořil podle vzoru M. ideálního panovníka.

Diplomová práce.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:tbq21nY-mfoJ:www.buchtik­.eu/Down/machi­avelli.pdf+&cd=1&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

Shakespeare rovněž uvádí na scénu řadu protestantských duchovních. První místo zde patří zamilovanému a omezenému dvojctihodném pánu Davidu Velebovi z Veselých paniček windsorských; tato postava odehrává tak bídnou a směšnou roli, že se v ní Shakespeare chtěl patrně vysmát anglikánskému duchovenstvu. Po jeho bok se řadí hloupý kaplan Nathan z Marné lásky snahy, ctihodný Oliver Písmokaz z Jak se vám líbí a další. Tyto karikatury duchovenstva šlehá Shakespeare svým geniálním sarkasmem a nepromíjí ani puritánům. Typ ničemy a zbabělého rytíře Jana Falstaffa v sobě zahrnuje nemálo puritánských rysů.

Další názory najdete v odkazu

http://www.te­deum.cz/4_2011/s­hakespeare_cir­kev_0411.htm

Richard III. Machiavelismus v praxi?
http://orfea.pi­se.cz/72-richard-iii-machiavelismus-v-praxi.html

Doplňuji:
Tazatelka si může vybrat. Jedna z možností, kterých je na na netu mnoho.

Názory, které jsem uvedla, jsou v diplomové práci z r. 2009, další z r. 2011 a 2014.
viz diskuze

Další odpovědi
anonym

Annas, všimla sis dobře. Jenže brát v polovine devatenáctého století vyjádření katolických kněží jako bernou minci, je možná chyba. Katolická církev se zoufale snažila nějak vyrovnat se sílícím protestantismem a každý argument jí byl dobrý.
Je ovšem pravda, že některé pasáže v Richardovi III. jako by na Machiavelliho přímo odkazovaly. Na druhou stranu, Machiavelliho dílo nebylo za života Shakespeara ještě tak rozšířeno. K tomu došlo až v XVII. století.