alex.agent

Mohu se zeptat proč je dnes cca 50%-75% filmů v kině s titulkama a nejsou nadabovaná?

Kdysi v kině bylo zkoro vše nadabované a dnes je to už minimum, všechny filmy na které bych se rád šel podívat jsou v originálním znění s českými titulky a číst se mi nechce, jdu do kina se DÍVAT na film a né ČÍST titulky k filmu. Nevíte proč to může být? Já si myslím že by to mohlo být tím, že jak se za poslední 2–3 roky oblíbilo to stahování, nebo se spíše proslavilo a stahuje teď zkoro každý, tak nejsou peníze (protože ty filmy nikdo nekupuje ale jen stahuje), tak nejsou peníze ani na dabing. Dabing vždy vyjde cca 3 měsíce po skončení v kině a to mi je už k ničemu když jsem si zrovna na ten film chtěl zajít do kina, protože doma to už není ono. Rád bych se dozvěděl Váš názor.
Děkuji za odpověď a trpělivost při čtení :D
Doplňuji:
Já vím že je to otázka peněz a nepsal jsem že dabované filmy přestali dabovat, jen jsem podotkl, že je čím dál méně dabujou, že před 2–3 rokama byli dabované zkoro všechny filmy ale teď je 50%-75% v titulkách a zbylé procento je dabing. Jinak děkuji všem za odpovědi a za váš názor :)

Nejlepší odpověď
Drap

Titulky vyjdou levněji než dabing. Je to jen otázka peněz.

Další odpovědi
Matthew

Podle mě v tom hraje roli i čas :) Než se zhotoví dabing, půlka kin v republice bude mít po premiéře, vytrvalci na dabing sice počkají, ale já bych radši šel na originál :) Jinak souhlásím s tím co napsala Ella :)

anonym

Mně to nevadí,naopak!Když jsem před lety slyšela promluvit v televizi Belmonda,divila jsem se,že nemá hlas jako Krampol.Ne,v tom to není,ale jsem zvědavá,jak to vypadá v původním znění,když je to hezký film,tak titulky ani nevnímám.Jen teď jsem měla trochu problém s Atlasem mraků.To jsem nějak nestíhala pobírat.

Ella

já teda na všechny filmy chodím v originále titulkama, ale vždycky si musím dávat pozor, protože pokaždé jednou dvě verze filmu – jedna v originále a jedna dabovaná… zatím jsem si nevšimla, že by přestali dabovat filmy… a to kino navštěvuji často…

pusinka50

Souhlasím s Drapem, že je to otázka peněz, dabing vyjde mnohem dráž než titulky, víc v tom nehledej, česká kinematografie prostě žije z dotací a co nemusí platit, to neplatí, aby si aspoň něco na filmu vydělali

pokazdejinak

titulky jsou rozhodně levnější, ale pokud je film ve 3D, tak je nadabovaný… sice umí skoro živý film, ale ty titulky by pak asi byly dvojité nebo co… :) 3D filmy jsou prostě dabované – což mi nevadí, dávám přednost originálu

anonym

Ono to bude taky tím, že dříve moc lidí neumělo cizí jazyky a byl větší tlak na to, aby to bylo česky.V dnešní době více lidí zná cizí jazyky a je zase větší tlak na to, aby to bylo v původním znění.

Monikas

Já titulky ve filmu přímo nesnáším. Nemůžu se pak soustředit na samotný děj a někdy je ani nestihnu přečíst celé.

bolak

hele, ty bojovníku za dabing…koukni se na Shreka jedničku nejdřív v oroginálu, hned na to v dabingu a pak se ozvi :)

gepik

Pokud si vzpomínám, po kinech koluje několik kopií (asi tak 7–10) a zhruba tak čtvrtina mívá původní zvuk a titulky. Možná má tvoje kino „štěstí“ na ty titulkové.

huxa

Tvá logika je naprosto hloupá. Oni můžou maximálně tušit, že by na tom dost nevydělali, ale stejně se ten dabing dělá. Teď je to pár dnů po premiéře v Americe také na premiérách u nás, zatímco na dabing bysme si museli tak jako tak čekat…

NemamSlov

no ked ti mam pravdu povedat niekedy si clovek radsej kukne film s titulkami ako cz or sk dabing :)