Kelt

Mohu se na danou skutečnost vždy spolehnout, nebo je to literární výmysl?

V dobrodružných knihách je popsána tato situace. Cestovatel je na prérii, ostrově a zjistí, že hoří, oheň se šíří po celé délce, vítr žene oheň směrem k němu. Vítr je tak rychlý, že nemá možnost utéct ani ujet na na koni. Zdánlivě je cestovatel odsouzen ke smrti upálením, ale existuje řešení. Zapálí trávu na místě, kde stojí, potom vítr zažene oheň jinam, on vstoupí na vyhořelou oblast a tím se zachrání. Navíc po tomto stepním požáru následuje déšť. Je tato popsaná situace platná pro všechny zeměpisné oblasti a všechny doby? I to s tím deštěm? Nebo jen na určitou oblast a určitou dobu? Myslím, zda by to bylo možné uskutečnit u nás (teoreticky) nemíním vypalovat trávu. Fakt mne to zajímá. Děkuji.

Nejlepší odpověď
iceT

No já nevim, kdysi jsem někde četla a snad i viděla nějaký dokument, kde proti například lesnímu požáru lze založit oheň jinde a teplo z ohňů přitahuje plameny k sobě, čili se oheň tímto usměrňuje. Zda je to možné nevim, nejsem zbehlá v těchto věcech.
Situaci tebou popsanou jsem snad kdysi četla v nějaké knize, onen cestovatel byl nějakej Old… Surrehand nebo Firehand nebo jak se ti Oldové všichni jmenovali a déšť pak vznikl v důsledku mraků z kouře od ohně… Což si teda myslim, že to není možné.

Další odpovědi
Kepler

Ano, založení protipožáru je běžná metoda likvidace lesních a stepních požárů. Ty se nevyskytují ve všech zeměpisných šířkách, jen tam, kde bývají delší období sucha. Princip spočívá v tom, že k ohnisku požáru směřuje při zemi vzduch ze všech stran i když se požár šíří i proti tomuto větru. Když ale narazí na dostatečně široký vyhořelý pruh, dál nepostupuje. To, jestli po požáru zaprší nebo ne, záleží na více jiných podmínkách.

redy

V jednom filmu jsem viděla. že dělali výkop, sám bys to asi nestíhal.
S tím druhým ohněm se to dá, ale jak to kde funguje, nemám páru 🙂