Rommart

Mohu přijít o Plný invalidní důchod na základě toho že jsem si našel práci, leč můj zdr stav se nezlepšil?

Známý mě kontaktoval s tím že se dozvěděl že jsem si našel práci jako strážný. Mám dle jeho slov počítat s tím že při příští LPK mi bude důchod odebrán nebo jeho stupeň postižení snížen. Jsem kardiak srdce mi funguje jen na 26%. Mám PID 3. stupně. Mám se vážně obávat toho že o tento důchod opravdu přijdu? Bohužel mé léky jsou velmi nákladné a příjem navíc by mi jen ulehčil již tak těžký osud.

Nejlepší odpověď
quentos

Ne, nemusíte se bát. V současné době si k PID můžete přivydělat, kolik chcete.
Doplňuji:
ocko: za svou odpovědí si stojím, sám mám PID, tak o tom něco vím ;{)>

Další odpovědi
anonym

Potvrzuji Quentosovu odpověď, že důchodce si dnes může k důchodu libovolně přivydělávat.
Nejsem si ale jistá tím, že se zrušení tohoto omezení týká i plného invalidního důchodu. Zde bych dala za pravdu Sůwě. Plný invalidní důchod nepočítá s možností přivýdělku důchodce.
Nejlépe bude obrátit se přímo da důchodové oddělení OSSZ a zeptat se konkrétně na Váš případ.

Drap

Nalezení zaměstnání by nemělo být důvodem pro posuzování přiznání ID. ID se přiznává pouze na základě současného zdravotního stavu.

Sůwa

Moje odpověď nebude odborná, ale čistě úvaha. PID by měl sloužit jako příjem pro člověka, který ze zdravotních důvodů nemůže vykonávat žádnou práci, tedy ani mít možnost jiného příjmu. Je tedy trochu protismysl pobírat PID a přitom být schopen nějaké výdělečné činnosti, byl by tedy na místě pouze ČID, nebo žádnou práci nevykonávat. Posoudit 26% funkci srdce nedokážu, ale mohlo by se stát, že si svůj těžký osud neulehčíš, ale ukončíš.