Jcas

Mohu přeříznout bojler?

Vzhledem k tomu, že je to tlaková nádoba, a nevím jak se vyrábí, tak mně napadlo, že určitě bude mít dvojitou stěnu a nevím, co je mezi nima.

Nejlepší odpověď
ladaadal

Jak už bylo řečeno, bojler je tlaková nádoba jen po dobu, kdy je zapojen v řádu. Jakmile ho demontuješ, stává se z něj pouhopouhá plechová baňka. Demontovat nebo říznout a sundat vrchní plášť, odstranit izolační pěnu a můžeš řezat o 106. Jen bych doporučil vyndat vnitřní šnek a spirálu. Šnek bude měděný – ve šrotu vyšší cena.

Další odpovědi
cochee

Tlakové nádoby nemívají dvojitou stěnu, tu mívají termostatické nádoby. Bojler má vnější plášť a vlastní nádobu uvnitř, prostor mezi nimi je vyplněn tepelnou izolací, tzn. kdysi minerální vatou – dnes už se asi nepoužívá, nyní nějakýmí pěnami – polystyren třeba, v našem starém bojleru byla pěna, připomínající montážní pěnu.
Doplňuji:
Neodpověděl jsem na otázku: ano, můžeš přeříznout bojler, nějaké nebezpečí ve smyslu exploze nebo imploze nehrozí 🙂

Emefej

Odpojit od el. proudu, vypustit vodu a můžeš směle řezat.

mosoj

Jediný případ kdy boiler může mít dvojitou stěnu (duplikátor) je u některých kombinovaných boilerů. Tento prostor je ale po odpojení prázdný a klidně lze řezat!