Mohu použít k nakládání zelí plastovou nádobu?

Objednala jsem si krouhané zelí a a nakládám ho jako obvykle do sklenic. Jenže mám nedostatek sklenic (nebo moc zelí) a tak potřebuji improvizovat. Myslíte, že můžu využít plastovou nádobu s víkem (původně chladicí box do auta) a jak mám postupovat?
Doplňuji:
mowla: kdybych měla na dosah kameninový hrnec nebo bečku, tak to neřeším!
beer: já právě našla takovou plastovou věc, ve které vozím jídlo v autě. Dávají se do toho zmrzlé náplně z mrazáku aby se zachoval chlad a celé se to dokonale zavře. Je to taková lednice do auta, ale ty náplně bych samo nepoužila. Když jezdím po výstavách se psy, vydrží mi tam jídlo bez problémů i několik dní. Je to asi plast vhodný k potravinám a dobré víko.
Asi to prostě zkusím, ostatně: mám to zelí vyhodit rovnou nebo až po nezdařeném pokusu?

Nejlepší odpověď
beer

Nevím, nevím – plastová.. raději, když už plastovou, tak nějakou od potravin ve velkém balení, kdy bývá potravina přímo v kontaktu s tím plastem – třeba od marmelády ap.
Kamoš kdys dělal v čemsi plastovém kvašáky, chutnali jsme a… více nikdy ))
Doplňuji:
Hotové potravině ten plast chladícího boxu nevadí. Jenže při tom mléčném kvašení jde o celkem agresivní proces a plast, který k tomu není vyroben se může chovat všelijak..něco se může dostat z plastu do zelí, cosi zase ze zelí do plastu atd.
Pokud nic jiného není doma ani v okolí (viz odp. www), vyzkoušej a holt se vokáže ))

Další odpovědi
Elekrikář

Jde použít i silný igelitový sáček Jde o to zabranít oxydaci zelí vzduchem a kontaminaci kvasnými muškami. Zelí musí být potopené ve vymačkané slané šťávě nebo ve slaném vodním roztoku. Zatížené vyvařeným prkénklem a dlažební kostkou.Na použité nádobě tolik nezáleží.

anonym

Ano, můžeš…
Postupuj jako u sklenic – zelí prosol, okořeň a namačkej.
Trošku problematické je u takové nádoby (velké víko) zabránění vnikání vzduchu – přetáhni přes okraj plastový pytlík (pytel) s co nejmenším množstvím vzduchu a zajisti jej gumou.
A není lepší kameninový hrnec? 😉

Dochy

Zkus to.
Ale jak píše beer, záleží na plastu a je to trochu sázka do loterie. Ne nadarmo se sklo a keramika řadí narozdíl od plastu k ušlechtilým materiálům.
Určitě dej vědět, jak to dopadlo…

jirkajirka

Myslím,že by to šlo jen ta nádoba by asi už nešla použít na nic jiného. Zápach ,vůně po kyselém zelí v té nádobě zůstane.

www

Měl bych stejné obavy jako Beer, ale pokud nic vhodnějšího není, vyzkoušej. Budeš ještě muset ten velký povrch něčím zatížit, aby zelí bylo pod vodou.
P.S: v okolí není žádné veřejné stravování? V hospodě, ve škole ap. bys našla vhodnější nádobu 😉

anonym

Nojo, ochucené nakrouhané zelí musíš zatížit, aby pustilo šťávu a mohlo dobře prokysat. Asi bych v takovém přtípadě doporučilo ho důkladně prohníst ješětě před natlačením do nádoby. Na kysané zelí znám pouze dřevěné nebo kameninové soudky a zelňáky. Nezapomeň, že budeš muset dolévat vodu, aby bylo zelí ponořeno. Nemám představu, zda Tvoje nádoba bude tyto podmínky splňovat. Zkusit to samozřejmě můžeš. A já Ti budu držet palce, abys to nemusela vyhodit a bylo to dobré. Škoda každé zbytečné práce, ikdyž bez špatných zkušeností se nedají udělat ani ty dobré.

elektrikář

Před léta se kysané zelí prodávalo v dřevěných soudcích. Pro zjednodužšení jejich používání při sterilizaci a znovu použití. Se do nich dával igelitový sáček.