ixpektix

Mohu použít jistič (230V AC) na 12–24V DC, aby rozepnul při větším proudu než 3A obvod ?

Mohu použít jistič (230V AC) na 12–24V DC aby rozepnul při přesažení odběru 3A obvod ?.
Na internetu jsem našel tento, šel by použít ?

http://www.ka­cir.com/jedno­fazove-jistice-6ka/576-bonega-jistic-ev-6j-3a-1p-b-6ka-1-modulovy.html

Popř. byla by i nějaká jiná alternativa ? Potřebuju ochránit olověný 12V akumulátor před zkratem 🙂 (PS: normální pojistky používat nechci, protože bych je nosil v kýblu,… Obvod je dimenzován správně, nechci jen pořád měnit pojistky, když se mi omylem spojí nějaký ten drátek )

Děkuji za odpověď 😉

Je to malý akumulátor 12V 7,2Ah max. proud 2A napájím tím 2×32W zesilovač ale nevyužívám ho na 100% 🙂 ale jen na 10% kvůli nízkému napájecímu napětí,.. vyrábím násobič abych tam měl aspoň 24V,… a to už by při zkratu mohlo udělat binec proto ten jistič 🙂

Nejlepší odpověď
lexx

optám se známého elektrikáře u piva…ale usuzuji že u jističe je podstatný rozepínaný proud (A) AC nebo DC, napětí (V) je tu druhořadé…

Další odpovědi
JájsemRaibek

Ano lze jej použít, jen musíš počítat proud na 12V a záleží co tam máš zapojené, ale domnívám se, že 3A je málo.

brillant

Existují jističe přímo určené na stejnosměrný proud (DC). Jistič AC použitý na DC se nemusí chovat korektně.

Mapel

Uvedený jistič nemůžeš použít. Je určen pro střídavé proudy AC. Pro DC prody musí být jističe u bonegi označené PEP-10J-DC 1P/B3A. Rozhodující je opravdu jen proud, ale u něho musíme rozličit stejnosměrnou a střídavou složku.
http://www.bo­nega.cz/elektro/in­dex.htm