Avatar uživatele
JájsemRaibek

Mohu položit, popř. otočit plynovou bombu na propanbutan?

Mám plynový vařič-takové ty dva hořáky našroubované na plynové bombě. Zde to nepřipadá v úvahu. Ale sehnal jsem si vařič, který se připojí k plynové bombě pomocí hadice. Je možné plynovou bombu otočit, popř. položit na ležato?
Nevím přesně co dělá ten plyn-propanbutan v bombě, ale nevyčerpám nádobu zcela, pokud bombu otočím ventilem dolu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? anonym, zzzlatokopka před 3295 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

Z položené nebo otočené bomby se nedá napájet vařič, protože by se do něj dostával plyn v kapalném stavu a na to nejsou hořáky stavěné.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Nemělo by vadit. Já ji nosíval za spodní rantl.
Doplňuji:
Hlada, P-B je přece zkapalněný plyn a nic mu nebrání, že by byl v nádobě otočen, ba naopak, dá se z bomby naplňovat katruše. Viz odkaz: http://www.ho­rydoly.cz/horo­lezci/prepouste­ci-ventil-na-plyn.html?gale­rie=84794&ima­ge=46548#topga­llery

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cochee

Pravdu má Hlada, bomba by měla být za provozu v poloze ventilem nahoru. Samozřejmě mimo provoz se dá i ventilem dolů, pokud jde o pouhý transport ad barbakan. V bombě je směs propanu a butanu (případně isobutanu), která má bod varu za normálního tlaku kolem 20 nebo 25°C (přesný údaj se mi teď nechce hledat). Ovšem varem stoupne tlak uvnitř a var se zastaví – teplota varu stoupne. Takže výsledkem je, že dokud je v bombě kapalná fáze, je tam stále tlak umožňující odběr plynu, který však nestoupá nekontrolovaně vysoko. Podle zkušeností z minulých let, když jsme doma ještě jeli na PB, tak v zimě, když už bylo kapaliny málo, jsme chodili s bombou zatřepat, což zase zvedlo tlak na 20–30 minut.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek