JájsemRaibek

Mohu položit, popř. otočit plynovou bombu na propanbutan?

Mám plynový vařič-takové ty dva hořáky našroubované na plynové bombě. Zde to nepřipadá v úvahu. Ale sehnal jsem si vařič, který se připojí k plynové bombě pomocí hadice. Je možné plynovou bombu otočit, popř. položit na ležato?
Nevím přesně co dělá ten plyn-propanbutan v bombě, ale nevyčerpám nádobu zcela, pokud bombu otočím ventilem dolu?

Nejlepší odpověď
Hlada

Z položené nebo otočené bomby se nedá napájet vařič, protože by se do něj dostával plyn v kapalném stavu a na to nejsou hořáky stavěné.

Další odpovědi
anonym

Nemělo by vadit. Já ji nosíval za spodní rantl.
Doplňuji:
Hlada, P-B je přece zkapalněný plyn a nic mu nebrání, že by byl v nádobě otočen, ba naopak, dá se z bomby naplňovat katruše. Viz odkaz: http://www.ho­rydoly.cz/horo­lezci/prepouste­ci-ventil-na-plyn.html?gale­rie=84794&ima­ge=46548#topga­llery

cochee

Pravdu má Hlada, bomba by měla být za provozu v poloze ventilem nahoru. Samozřejmě mimo provoz se dá i ventilem dolů, pokud jde o pouhý transport ad barbakan. V bombě je směs propanu a butanu (případně isobutanu), která má bod varu za normálního tlaku kolem 20 nebo 25°C (přesný údaj se mi teď nechce hledat). Ovšem varem stoupne tlak uvnitř a var se zastaví – teplota varu stoupne. Takže výsledkem je, že dokud je v bombě kapalná fáze, je tam stále tlak umožňující odběr plynu, který však nestoupá nekontrolovaně vysoko. Podle zkušeností z minulých let, když jsme doma ještě jeli na PB, tak v zimě, když už bylo kapaliny málo, jsme chodili s bombou zatřepat, což zase zvedlo tlak na 20–30 minut.