huxa

Mohu místo občanského průkazu policii či někde v obchodě dát řidičský průkaz?

Jsem ještě z té generace, kdy se dávali papírové, tenké, zatavené OP a řidičák je daleko menší a vleze se do pouzdra peněženky od platebních karet, proto je daleko lehčí nosit jej.

Odpovědi
setapouch

Jak kdy a jak kde. Totožnost lze obvykle Policii prokázat jakýmkoli úředním dokladem s fotkou, dokonce i jen svědeckou výpovědi. Ale jsou situace, kdy musíš předložit OP. V takovém případě by si tě mohli vzít na služebni k provedení nezbytných úkonů k ověření totožnosti.

Mimochodem, pokud není stanoveno jinak, např. u řízení motorového vozidla, máš povinnost mít OP, ne mít ho u sebe. Z toho plyne, že ho nosit nemusíš.

gecco

Bohužel – ŘP jako doklad totožnosti nestačí.
Ale nech si udělat nový OP, je stejné velikosti.

ptáč

Huxo generaci, zdravím od sklenky rýžového moku, saké, jak tomu říkají japonci. Jestli bude nutné dát policii vědomosti o sobě, postačí, když nám slovně sdělíš rodné číslo. Do vysílačky se neopakuje, protože dosah slyšitelnosti je dobrý. Ř.O. opravdu není potřeba.