JájsemRaibek

Mohu dostat „kesonovou nemoc“, pokud vystoupím z ponorky a poté do ní zase nastoupím – na dně oceánu?

Pokud se potopím do větší hloubky a nedodržím čas na stoupání k hladině, může mě to zabít díky tzv. kesonové nemoci.

Mohu však vystopit z ponorky ve větší hloubce a posléze do ni nastoupit, aniž bych trpěl touto kesonovou nemocí? Vzduch a tlak na ponorce je stejný jako na hladině.

Třeba v hloubce 300m nebo i více. Ponořím se s ponorkou, přes přechodovou komoru vystoupím, provedu výzkum a opět do ní nastoupím. Opět v hloubce třeba 300m.

Nejlepší odpověď
dubraro

Ano. Vrátit se do ponorky s normálním tlakem z prostředí s vysokým tlakem je totéž jako rychle vystoupit na hladinu. Proto je právě v ponorce přechodová komora, ve které musí potápěči zůstat dokud se tlaky zvolna nevyrovnají.

Další odpovědi
Kepler

Ne, v ponorce kesonovou nemoc dostat nemůžeš. Odpověděl sis sám, v ponorce je normální atmosférický tlak. Na rozdíl od kesonu, nebo tlaku dýchací směsi u potápěčů. Podstatou kesonové nemoci je, že pokud se dýchá vzduch, nebo nějaká kyslíkatá směs, plyny se rozpouštějí pod tlakem v krvi mnohem více a po náhlém snížení tlaku vzniká efekt jako po otevření sodovky: uvolněné bublinky plynu způsobí embolii.

anonym

To snad víš , když jsi v ponorce dělal kuchaře .

Kepler

Dubraro: jo, blbě jsem to pochopil, nenapadlo mě že kuchař chce nasbírat kraby pod hladinou. Nemusí to ale platit, pokud si vystoupí ven v pancéřovém skafandru s normálním tlak vevnitř.

Kepler

laybor: kuchař Ryback sloužil na hladinové válečné lodi.