Avatar uživatele
Pokročilý

Mohu dát výpověď za mylné informace?

V listopadu nastoupil pracovník jako obchodní zástupce, dostal auto, další potřebné věci jako tf. NB atd. Při podpisu smlouvy odevzdal fotokopii OP, ŘP, kartičky pojištěnce, prostě veškeré doklady potřebné v kopii nebo orginále. Druhý den prošel školením řidičů referentského vozidla. Dnes jsem dostala info od policie, že od řijna nemá z důvodu 0 bodů ŘP. Jezdil celou dobu tedy bez papírů. Mohu ho propustit na hodinu? Jaký pargraf? Nastupoval 1.11.2010 a řidičský průkaz už v té době neměl.
Jak vynalézavý je mladý český člověk.;o(((((
Doplňuji:
řidičský průkaz odevzdal už 14.10. u nás nastoupil 1.11., věděl že ho nemá a dneska mi i policie poslala potvrzení o tom, že ho osobně odevzdal. Co tím vlastně porušil? hledala jsem v ZP a nenašla

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

S tím vyhazoven na "hodinu" bych byl opatrný, protože existuje teoretická možnost, že v den nástupu NEMUSEL zmiňovaný pracovník vědět o svých ´trestných´ bodech...

Pokud však budete schopna prokázat, že dotyčný pracovník o svých ´trestných´ bodech a tudíž i o jeho povinnosti odevzdat ŘP musel vědět, pak lze postupovat razantně.

------

Pokud se výše uvedenými důvody nechcete zabývat, protože případ je "jasný", tak můžete uplatnit ustanovení § 55/1.b ZP

§ 55/1.b) Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem

Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy(...) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
Doplňuji:
No tak to je jednoznačný !

Tím, že vědomě používal služební auto aniž by vlastnil platné řidičského oprávnění se dopustil porušení povinností (které vyplývají ze silničního zákona), vztahujících se k jím vykonávané práci obchodního zástupce, který ke své práci potřebuje služební vozidlo.

Dál bych se v tom nebabral a do oznámení o okamžitém ukončení prac.poměru bych opsal výše citovanou větu z ustanovení § 55/1.b) ZP.

A je na vašem zvážení, zda se s tímto ´vykukem´ nerozejít po dobrém a nechat mu místo okamžitého vyhazovu podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru např. k 24.3.2011

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast2h4.aspx

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.