hornik.

Mohu chytit na ulici revizora a chtít po něm aby se mě legitimoval? Kdy zahodit jízdenku, po zakoupení, nebo po použití?

"Dopravní koncern ICOM transport se rozhodl s „černými pasažéry“ bojovat a upozorňuje: nezahazujte jízdenky ihned po zakoupení, budete je potřebovat při kontrole revizora. Ty na linkách koncernu z Vysočiny nyní potkáte mnohem častěji než dříve.
Dopravní koncern ICOM transport pomáhá zajišťovat základní dopravní obslužnost ve velké části ČR. Řidiči jednotlivých dceřiných společností proto mají srovnání mezi kraji a shodují se, že pokusy o podvod jsou všude stejné. Situace, kdy si někdo padělá průkazku ZTP, školní průkaz, nebo doklad o příslušnosti k PéTéPákům je stále častější. Dokládá to i zjištění společnosti, která kontroluje dodržování přepravních předpisů autobusové dopravy po celé ČR. V prvním čtvrtletí zjistila inspekce jenom na linkách koncernu ICOM transport desítku podvodů. Předsedkyně představenstva koncernu Kateřina Kratochvílová dodává: „ Mimo kontroly externí společnosti si zajišťujeme revize i prostřednictvím svých zaměstnanců a víme, že tyto případy jsou mnohem častější“.

ICOM transport chce zamezit nárůstu podvodů a do svých autobusů proto začíná častěji nasazovat interní revizory. „Nechceme aby trpěli lidé roztržití, kteří jízdenku ihned po zakoupení někam založí. Proto měla přednost osvěta u cestujících. Vylepili jsme na autobusy informaci o možnosti kontroly a případné pokuty. Nyní – několik týdnů po té – se v autobusech rozjedou i naši revizoři.“: upřesňuje Kateřina Kratochvílová. Na inspekci a možnost pokut, upozorňuje výrazná samolepka delší dobu. Vylepená je vždy u nástupních dveří. Nyní přichází čas kontrol a revizorů. Každý z nich je vybaven průkazkou se jménem a číslem, byl odpovídajícím způsobem proškolen a zná přesně povinnosti a možnosti, které mu ukládá přepravní předpis. „Věříme, že poctivý cestující případnou kontrolu pochopí."
Doplňuji:
Syde, nejsem tak uvědomělý abych se sdílel na stejném fb. Patrně stačí hledat. Dnes se tomu říká googlovat. Stránka která mě zviditelňuje je tady; http://www.icom­transport.cz/in­dex.php?option=com_con­tent&task=view&id=175&I­temid=44

Jestli umíš a myslím že mnozí toho ví víc než já, tak můžeš odpovědět i sem;
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jezdi-mhd-v-treboni-take-z-autobusoveho-nadrazi-smerem-do-centra

Nejlepší odpověď
led

Ako bežný občan nemáte právo nikoho legitimovať. Revízor má právo kontroly – musí sa preukázať oprávnením kontrolovať, odznak, preukaz – len v dopravnom prostriedku svojej dopravnej spoločnosti. Takže napríklad revízor z Kladna nemôže kontrolovať cestujúcich v Ostrave.
Doklad o zaplatení cestovného, lístok alebo časový predplatný lístok (električenku) musí mať cestujúci u seba počas celej doby cestovania a na požiadanie revízora sa ním preukázať. Takže zahodiť až po opustení autobusu (električky, trolejbusu) a následneho opustenia priestoru zástavky.
PS.
Na ten článok stačilo dať odkaz…

Další odpovědi
baghira

Revizor se prokazuje při výkonu služby služebním odznakem nebo průkazem, a jízdenku máš mít u sebe po celou dobu jízdy i při vystoupení z dopravního prostředku.

Nerozumím tomu, jaký může mít normální slušný člověk problém s revizorem.

Syd

Ani jedna z těch otázek není smysluplná (1.proč by se vám měl na ulici legitimovat, kontroloval by vás v autobuse 2.proč by někdo zahazoval jízdenku, když ví, že může bejt kontrolovanej revizorem). Patrně jste se chtěl podělit o zajímavý článek. Měl jste si to radši dát na zeď na fb 😉