gnr54

Mohu být u soudu jako svědek?

Mohu svědčit jako svědek, když žiju ve společné domácnosti se žalobcem? Nejsme vedení ani jako manželé ani registrovaní.

Nejlepší odpověď
standa

Nejprve vaší účast jako svědka musí navrhnout
jeden z účastníků řízení… a následně tento návrh musí schválit soud, který vás poté k podání svědectví písemně vyzve.

§ 120 občanského soudního řádu
(1) Účastníci jsou povinni označit důkazy k prokázání svých tvrzení. Soud rozhoduje, které z navrhovaných důkazů provede.

Soud nerozlišuje, zda svědectví podala osoba, která s účastníkem řízení žije ve společné domácnosti, nebo se jedná o ´cizí´ osobu…, v obou případech mají výpovědi pro soud naprosto shodný význam.

Ale určitou pochybnost k navrhovanému svědkovi může uplatnit druhý účastník řízení…, bude pak na soudu, aby tyto případné pochybnosti dále posuzoval či nikoli.

§ 123
Účastníci mají právo vyjádřit se k návrhům na důkazy a ke všem důkazům, které byly provedeny.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/osr/cast3h2­.aspx

Další odpovědi
Miroslavst

Samozřejmě, pokud soud uzná za vhodné a někdo vás jako svědka navrhne, můžeš být předvolána jako svědek.
V případě že se soud dozví, že žiješ s žalobcem (např. sdělením žalované strany) bude se k tvému svědectví přihlížet možná trochu jinak.