CashFlow

Mohu bydlet v areálu firmy?

Trvalý pobyt mám 250km od sídla firmy. Firma mi dala k užívání jednu kancelář s wc. V té kanceláři tedy bydlím. Kancelář je tady zařízena jako garsoniéra. Jenže toto prý nejde a pokud mně někdo nahlásí na Policii tak prý budu mít problém a problém bude mít i firma která mi toto umožnila. Můžete mi poradit jak to je?
Děkuji, Kamila.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Prostor k bydlení musí být k bydlení kolaudován.
vy se nevyjadřujte, že tam bydlíte, vyjadřujte se, že jste v práci.
Pokud se nepřiznáte vy nebo někdo jiný, nic nedokážou.
Jediný problém by byl, kdyby tam v noci třeba hořelo a vy jste tam ve spánku uhořel:-( Ale to by pak museli zaměstnavateli prokázat, že o vašem bydlení věděl.

Vykašlete se na udavače, udání nestačí, je potřeba ho i dokázat.

Další odpovědi
anonym

Bydlet ne…
😉
V nebytovém prostoru (areálu firmy) nemůžeš mít např. trvalé bydliště a nemůžeš jej ani využívat k trvalému bydlení.
Ale – pobývat v práci třeba 24 hodin denně můžeš, případný odpočinek mezi prací ničemu neodporuje a nevadí.
Pokud by čirou náhodou (ani si to ale neumím dost dobře představit) došlo k nějaké kontrole, prostě tvrď, že jde o ´nahodilý´ stav a své trvalé bydliště máš.
___
Mimochodem – adresu firmy (po dohodě, samozřejmě) klidně můžeš používat i jako tzv. korespondenční adresu.

marci1

Není možné bydlet v jakémkoli prostoru, jež není určen k trvalému bydlení (zahradní chaty, kanceláře, provozovny apod.) Je nutno zdůraznit, že ač fyzicky v nebytovém prostoru je leckdy možné bydlet vcelku pohodlně, stavební zákon toto výslovně zakazuje a to v § 105 odst. 2 písm. c): “Přestupku se dopustí a pokutou od 10 000 Kč do 25 000 Kč bude potrestán ten, kdo užívá stavbu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím, popřípadě stavebním povolením … anebo umožní jiné osobě užívat stavbu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím.” A dále také ten, kdo užívá stavbu bez kolaudačního rozhodnutí.
http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/najem-a-najemnici/903-bydleni-v-nebytovem-prostoru.html

Tom20

Určitě z toho může mít problém jen zaměstnavatel,pro­tože příslušný úřad by to musel schválit jako bytový prostor(i když je to zařízené).Ale pokud o tom víte jen on a vy a máte dobrý kolektiv,tak se tím nezabývejte.Ale může vás někdo naprášit.Problémy by měl jen ten,kdo to umožnil,vy jako osoba ne.
Byrokracie je fakt zbytečná věc…

CashFlow

To je právě to. Někdo na to upozornil. Kolektiv je tu od ředitele až po mně vynikající a přátelský. A co za to zaměstnavateli hrozí? Nějaké východisko nebo nasměrování, kudy jít, nemáte?

Dochy

poinformovat se, zda by se ta místnost nedala zkolaudovat k bydlení?

CashFlow

Tak to mam vyresene. Paragraf 105 stavebniho zakona nic takoveho nerika. Cetla jsem ho pred chvili. A navic muzu bydlet v nebytovem prostoru v kancelari. Povoluje mi to novy obcansky zakonik platny od 1.1.2014 a to v paragrafu 2236. UF 😁