jjj123456789

Mohou spolu u nás souložit dva idé starší 15 let, kteří mají jednoho společného rodiče?

Nejlepší odpověď
setapouch

Kdo vykoná soulož s příbuzným v pokolení přímém nebo se sourozencem, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.

Takže ano, pokud jim nevadí následky.

Zdroj: http://zakony­.centrum.cz/tres­tni-zakonik/cast-2-hlava-3-paragraf-188

Další odpovědi
led

Fyzicky môžu, ale právne v zmysle zákonov ČR nie. V zmysle trestného zákona § 188 aj nevlastní súrodenci sú kvalifikovaní ako súrodenci.

klumprt

Nejprve si upravíme otázku, protože tohle je trochu divočina. To, na co se nejspíš ptáš, je toto:
Je polorodý sourozenec sourozencem ve smyslu § 188 tr. zákoníku?

V trestním zákoníku není pojem sourozenec nijak vyložen. Dle wikipedie je to „obecný termín pro sestru nebo bratra, tedy pro osoby sdílející matku nebo otce (nejčastěji oba).“
Třeba podle dědického práva se sourozenec polorodý či plnorodý vůbec nerozlišuje. Takže se patrně nebude rozlišovat ani v trestním právu.

K pozastavení je otázka, zda sourozenci ve smyslu §188 tr.z. jsou i nevlastní sourozenci (nemají žádného společného biologického rodiče, např. když se seznámí a vezmou dva lidé, kteří mají děti z minulých vztahů). Pokud je objektem tohoto trestného činu zájem společnosti na tom, aby se nerodily děti zdravotně zatížené příbuzenskou plemenitbou, pak soulož nevlastních sourozenců je v pořádku, protože by chyběl jeden ze znaků skutkové podstaty trestného činu.
Pokud jsou zde objektem nějaké tradiční morální hodnoty, tak by to problém byl. Musel bych se ale podívat do komentáře k tr. zákoníku. Ten teď u sebe nemám.

marci1

Ne nemohou. Poněvadž mají jednoho biologického rodiče společného, jsou vlastní sourozenci.

setapouch

Pod pojmem rodič předpokládám biologický rodič.