Usoman

Mohou se vyhaslé české vulkány opět probudit? (popis otázky dole)

V Česku je spoustu vyhaslých erodovaných zbytků sopek (Říp, Milešovka, Hradiště). Pokud by se magma pod našim územím dalo znovu do pohybu vzhůru jako důsledek narážení africké desky do evropské, kde by se sopky probudili nejdříve nebo-li s největší jistotou? Někde jsem četl zvěsti, že by první postihnutelnými byla hora Říp a oblast Chebska. Víte-li o tom něco, tak pište, prosím! :)

O případnou kritiku dotazu, rejpalové, ani neuvažujte, nejsem na ni zvědavý.

Nejlepší odpověď
VeRe1983

O Komorní hůrce jsem četl, že se jako spící sopka probudit může. O ostatních nevím nic.

Další odpovědi
Emefej

Pokud by došlo k dramatické změně globální geologické situace, vulkány by se mohly probudit. Rozhodně by to nebyly prastaré sopky typu Říp či Milešovka. V Českém masivu bych tipoval oblast hlubinných megmatitů, v kadomském megmatitu by to mohl být např. Karlovarský pluton. Ve variském megmatitu bych si tipnul oblast tachovského nebo mariánskolázeňského hlubinného zlomu.

Kepler

Já myslím, že tyhle prvohorní sopky už nemají nárok. Jinak by byly vyšší. Jsou neaktivní, po smrti. Nevěřím v boha, že by je zase spustil. Díky Bohu.

Lamalam

Za jistých okolností by k tomu dojít mohlo. Pravděpodobně bychom se nových sopek dočkali na styku oherského riftu a jáchymovského zlomu, v chebském zlomu nebo v neovulkanitech Nízkého jeseníku.