Pokročilý

Mohou se vyhaslé české vulkány opět probudit? (popis otázky dole)

V Česku je spoustu vyhaslých erodovaných zbytků sopek (Říp, Milešovka, Hradiště). Pokud by se magma pod našim územím dalo znovu do pohybu vzhůru jako důsledek narážení africké desky do evropské, kde by se sopky probudili nejdříve nebo-li s největší jistotou? Někde jsem četl zvěsti, že by první postihnutelnými byla hora Říp a oblast Chebska. Víte-li o tom něco, tak pište, prosím! :)

O případnou kritiku dotazu, rejpalové, ani neuvažujte, nejsem na ni zvědavý.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Pokročilý

O Komorní hůrce jsem četl, že se jako spící sopka probudit může. O ostatních nevím nic.

Další odpovědi:

Stříbrný

Pokud by došlo k dramatické změně globální geologické situace, vulkány by se mohly probudit. Rozhodně by to nebyly prastaré sopky typu Říp či Milešovka. V Českém masivu bych tipoval oblast hlubinných megmatitů, v kadomském megmatitu by to mohl být např. Karlovarský pluton. Ve variském megmatitu bych si tipnul oblast tachovského nebo mariánskolázeňského hlubinného zlomu.

Stříbrný

Já myslím, že tyhle prvohorní sopky už nemají nárok. Jinak by byly vyšší. Jsou neaktivní, po smrti. Nevěřím v boha, že by je zase spustil. Díky Bohu.

Zlatý

Za jistých okolností by k tomu dojít mohlo. Pravděpodobně bychom se nových sopek dočkali na styku oherského riftu a jáchymovského zlomu, v chebském zlomu nebo v neovulkanitech Nízkého jeseníku.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 647
Zlatý beer 514
Zlatý annas 512
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 364
Zlatý www 358
Zlatý marci1 238
Zlatý gecco 206
Zlatý quentos 183
Zlatý venkovan 179

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.