annas

Mohou se také zvířata „psychicky zhroutit“?

Nejlepší odpověď
vagra

V časopise Reader's Digest, zoolog a autor známé knihy Nahá opice Desmond Morris o tomto problému říká:
„V pravém slova smyslu ne, ale někdy kvůli špatnému zacházení vážně psychicky onemocní. Některá divoká zvířata můžou například v zajetí doslova zešílet, buď pro to, že se nudí, nebo že jsou neustále na očích.“

Duševní úzkost se u zvířat může projevit také tím, že si způsobí zranění, bezcílně se rytmicky pohybují sem a tam a vydávají monotónní zvuky – chovají se tedy podobně jako lidé ve stejné situaci. Na druhou stranu ale není známo, že by zvíře dokázalo spáchat sebevraždu; své „já“ nechápe totiž stejně, jako lidé.

Zdroj: R.D.

Další odpovědi
anonym

Jsem přesvědčená,že ano.Jen si vemte příklad,kdy pes,jehož páníček odejde,zemře,tak se stává,že za nějaký čas pojdou.Není to jejich psychickým zhroucením?Stesk také ovlivňuje psychiku,nejen lidskou,ale i zvířecí dušičku.

fcoop

Určitě ano.Savci zcela jistě.
Také je zřejmě nutné neposuzovat TO lidskou optikou.Každý tvor se určitě někdy bojí. Například. Zákl.instinky­.Z těch se odvozují další pocity.

http://www.ani­malrights.web­z.cz/lekarske_ex­.htm

Jsme docela „dárečci“ – my lidé.
A jak pravil klasik:„Člověk – to zní hrdě“.

FOG

Treba muj pes,kdyz jsem ho dal do utulku na hlidani,kdyz jsem byl na dovolene v Evrope nekolik tydnu,tak shodil nekolik kilo vahy.
Pak mi rekli,ze stale chodil ve vybehu dokola.
A az jsem si ho vyzvedl,tak se mnou nekolik dni „nemluvil“.

atriplex

Proces psychického zhroucení se používá v Indii při chovu slonů. Lovci v pralese oddělí mladého slona od stáda. Tento divoký jedinec se však k ochočení a k práci nehodí. Slon se tedy přiváže na pevno ke stromu, nedá se mu jíst a pít, bije se. Dělá se to tak dlouho, až se slon psychicky zhroutí. Pak přijde nový pán, dá mu najíst a napít, odváže jej a slon je zcela ochočený. Pak už se lehce naučí pracovní pokyny a není pro člověka nebezpečný.

radek.v.

ano, například plazy( chameleoni ) špatně snáší nové prostředí, nemají určité věci rádi..opakování těchto věcí vede až k umrtí jedince..