shaman88

Mohou se do výše splátek ve splátkovém kalendáří dát mnou navrhnuté úroky za předchozí neplacení nájemného?

Nájemce od července 2015 nehradil nájmy v plné výši. Dlužnou částku neuhradil dodnes. Celková částka dluhu je několik desetitisíců. Mohu si do splátkového kalendáře připsat, že požaduji z dlužné částky např. 20% úrok za předchozí neplacení?

Podotýkám, že nemám na mysli smluvní pokutu za prodlení při placení splátkové kalendáře.

Předem díky za odpovědi.

Odpovědi
Dochy

Můj názor: Bez předchozího smluvního ujednání se jakýmkoli zpětným úrokům může dlužník úspěšně bránit. Bez ujednání myslím můžete použít max. vyhlašovaný úrok dle ČNB, ev. vyhlašovaný úrok plus 5 či 7 procentních bodů. (myslím že je na to nějaký zákon či vyhláška.. ale dohledejte si to, u mně bez záruky)

Tak je to asi 8 proc. bodů nad REPO sazbu ČNB, dle http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/uroky-z-prodleni-nove-od-1-1-2014-92935.html
(zákonný úrok z prodlení pokud si smluvní strany nedohodli úrok jiný)

Přesto: Opatrně a ověřte si to.

ivzez

Podle mne ne.
V případě dlužného nájemného byste mohl požadovat
úrok z prodlení ve výši stanoveném ČNB.

Ale nejsem si jista, jestli úrok můžete
do splátkového kalendáře přidat bez rozhodnutí soudu.

_______

Dochy, děkuji za upozornění, samozřejmě jsem
mínila ČNB, nevím, jak mi tam „skočila“ ČSOB…

Dochy

Ivzez: Určitě ne ČSOB, ale ČNB.
ČSOB (jako běžná komerční banka) pokud se nemýlím nemá žádné výsadní postavení dle zákonů ČR.

ivzez

Děkuju, už jsem opravila. (–: