Majulka10

Mohou se barvy v duze promíchat?

Doplňuji:
Myslím jako že by modrá byla na místě žluté apod. =)

Nejlepší odpověď
Kohut57

Nemohou. Jsou stále stejně za sebou. Míchat se dají barvy reflektorů třeba na jevišti a to úplně obráceně než na malířově paletě. Malíř má základní barvy červenou , modrou a žlutou v reflektorech jsou to zelená , fialová a oranžová.
Doplňuji:
Když sečteme všechna barevná světla dostaneme bílou , když smícháme všechny barvy na paletě dostaneme černou – zjednodušeně. Na semaforech dříve na železnici nebo na lampičkách výhybkářů byla zelená a červeno- oranžová skla, která vzájemným překrytím dala žlutou barvu. Tedy volno, stůj a pozor. I malíři mohou používat tyto efekty lazurního malování, když nanášejí na bílé pozadí řídké průsvitná barvy a sčítají vlasně odrážející se světlo .

Další odpovědi
www

Ne jestli mohou, ale musejí se míchat. Proto také duha vypadá jako… duha 😁 Copak to nevidíš? Jedna barva přechází plynule v druhou, vše podle zákonů optiky.
Doplňuji:
Ne, to podle stejných zákonů nejde.
Více viz třeba net, Duha, Wikipedie.

led

AD Kohut57
trošku ste si tie farby skreslili.
Primárne farby svetla RGB – červená.zelená­.modrá
Tá fialová a oranžová vzniká zlúčením filtru v základnej farbe, svetla vyžarovaného svetelným zdrojom – žiarovkou a schopnosťou ľudského oka vnímať farby.