dudu

Mohou být hrubé pravopisné chyby považovány za vulgarimus?

Přibližně před sedmnácti hodinami jsem si na zdejších stránkách se zájmem, mimo jiné přečetl výtku kolegyně Alča M., kritizující formulaci odpovědí vyznívajících posměšně až vulgárně a následné mazání některých příspěvků, či prezentací. V něčem má dotyčná určitě pravdu, ale též musí respektovat, že např. někteří mohou navrhnout adminům storno každé otázky, která dle jejich mínění porušuje daná pravidla. Určitě také nastane shoda, že úhel pohledu zde přítomných generací se na jeden problém může i diametrálně lišit. Např. přes dikci, že všichni jsme chybující, moje maličkost i „ego“ chápe každou hrubku, ale i zadání příliš intimních otázek nejen za porušení pravidel slušné výchovy, ale i za urážku a porušení kodexu. Ač tak činím zcela výjimečně, proto nepovažuji rigorozní přístup a vyřazení vadných námětů za nic nepatřičného!
Doplňuji:
Kolego Drape máte můj souhlas, ale neměli bychom jen tak akceptovat, aby zde „každé boží hovádko“ bez špekty zaurdění a pocitu hanby beztrestně prezentovalo svoje neznalosti a zanedbání slušné výchovy. Majorita ustupovala cigánům a všichni dnes „slízíme úrodu“!

Nejlepší odpověď
Drap

Za vulgarismus bych to nenazval, ale plně souhlasím s tím, že to může někoho pobouřit a vyvést z míry.

Další odpovědi
anonym

Když tak sleduji to zdejší „rozvrkočení“, nedá mi to, abych nenabídl jak se k témuž problému profilovaly zdejší postoje už v samotných začátcích a že to je nějaký ten pátek (cca 2 roky). viz odkaz ve zdroji:
Jinak obecný úzus na netu (co se týká formálního obsahu příspěvků na netu), má vtělen do svých zásad např. obdobná Ontola je jednoduchý a prostý, viz citace:
•„Buďte slušní, nebuďte útoční, nezesměšňujte ostatní uživatele, nechtěné formální nedostatky příspěvků (gramatické chyby, formulační neobratnosti atd.) neopravujte (vyjma případů, kdy jste o opravu požádáni)“.

Přesto (nebo právě proto) ovšem souhlasím s názorem, že vše by mělo mít svou míru i to že příspěvky jsou vizitkou uživatelů, kde by mělo být jejich přirozenou prestiží alespoň triviální jazyková čistota. A že některá jazyková zvěrstva a do nebe volající prznění mateřštiny, už zkrátka nedovolí mlčet, přes veškerou snahu o maximální toleranci.
Ten, kdo si váží češtiny, se prostě nedokáže neozvat a pokud bychom zůstali zcela neteční a lhostejní, mohl by to být také začátek konce naší veškeré národní kultury.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vadi-vam-ze-neumim-pravopis

www

Mohou.
Pokud spleteš např. i/y, s/z ap., může vzniknut vulgarismus, jiné slovo. To je čeština.
Co se týká mazání, to je zase věcí jinou-nastavením pravidel těchto stránek.

anonym

Hrubky se mi spíš zdají být pohrdáním mateřským jazykem, než vulgarizmy.
Souhlasím s tím, že některé otázky a odpovědi překračují rámec slušnosti a nemají co dělat na veřejném fóru.
Zřejmě se ale jedná u tazatele nebo tazatelky o nedostatek taktu a nerespektování míry. Napsat jedné osobě, že položení intimní otázky je nevkusné a po čtrnácti dnech se dočkat od stejné tvůrčí dílny velmi podobného dotazu, to je při nejmenším zarážející. Nejsem spochna dojít k rozumnému závěru, zda pomůže tuto otázku smazat, nebo ignorovat. Zřejmě by tu měl fungovat cenzor, který by tazatele na nevhodnost položené otázky (ale i odpovědi) upozornil.
Dudu, máte pravdu, všechno polovičatě řešené a neřešené se nám vrátí. Naše holubičí povaha je pěkný hnus, když si uvědomíte, kam nás zavedla. Mrzí mne, že je uzamčená otázka o rasizmu. Ráda bych autorovi vysvětlila, co to je rasizmus. Pořád tady někdo žije v temné nevědomosti a šíří bludy, jejichž kořeny nejspíše pochytal ve sdělovacích prostředcích poplatných dnešní politice.
Doplňuji:
To je ale zkomolenina. Schopna tam mělo být. Omlouvám se.

zl@tk@

Každopádně " hrubé chyby " je dosti velké provinění proti našemu mateřskému jazyku a psaní schválně namísto " y "i " je trestuhodné a zaslouží si naši kritiku. Věřím, že se vyjádří i ostatní, kterým není lhostejno jak se zachází s mateřským jazykem.

Damiana

Dudu, plně souhlasím s tvou názorovou glosou. Perfektní vysvětlení podal Dr. Axl.
Jestli se ale nemýlím, mám dojem, že kolegyni Alču M. rozhodilo jedno velmi ,velmi vulgární slovo v odpovědi na její dotaz – bylo záhy smazáno. Bylo tak hnusné něco takového napsat (navíc dítěti), že se mi z toho udělalo zle.
Naházela pak evidentně všechny i trochu ostřejší odpovědi do jednoho pytle. Budiž akceptováno, že v jejím věku se v nadhledu a skrytém vtipu některých odpovídajících, neumí orientovat.

blato

Po jazykovej stranke je nespisovne slovo aj slovo napisane s pravopisnou chybou a v danom jazyku nema ziadny vyznam (je to to iste, ako keby tam to slovo vobec nebolo). Vyznam by mohlo nadobudnut az po jeho vysloveni.

IK

Hrubky nikdo nedělá schválně, ale napadání vulgarismy je evidentní.
Stejně tak vulgární vyjadřování nemusí nikoho napadat, jen je ten člověk tak zvyklý se vyjadřovat.
I když se mi to nelíbí, nemyslím že to zasluhuje pozornost. Ke změně člověk dochází sám a to zejména když ji pokládá za vhodnou. Když se bavíte s někým kdo má lepší vystupování tak se mu přizpůsobujete pokud na vás dělá dobrý dojem a to nefunguje když vás začne opravovat a umravňovat. Tolerance dává možnost aby se každý ve společnosti cítil dobře, ať už je nebo není schopný. I vyjadřování je schopnost kterou se učíme a jak jinak než praxí.

BornAgain

Souhlasim s Amarah. A co tady mají co dělat doplnění „že bychom neměli akceptovat, aby majorita ustupovala cigánům“. Tak buď je tohle slušný fórum nebo fašistický. Nech si tyhle výlevy do hospody a netahej to mezi slušný lidi.

dudu

Aramach poněkud nechápu, neboť jsem výraz použil jako ekvivalent spojení „Děti boží“. Je běžně používán v některých náboženských textech. Všem nechtěně potrefeným se omlouvám a také slibuji, že svoje ego mírně zpacifikuji.

aramah

Dudu jsem ta potrefená:))
Posílám omluvu( moje neznalost dané věci)

Rozesmálo mne že jste ochoten zpacifikovat své ego :)))

aramah

Zvláštní, chyby Vám vadí, nazvat někoho hovádkem Vám příjde normální?
Dokonce vidíte až na samotného uživatele zda se zardí či ne.
Vaše doplnění otázky mne fakt nadzvedlo.
Vaše ego je nekonečné…
Skromnost se nenosí, přesto doporučuji......