Stingo

Mohli Čechoslováci po druhé světové válce cestovat bez jakéhokoli povolení do Německa?

Doplňuji:
A do kdy? Do roku 1948, než to tady vzali do ruky komunisti?

Nejlepší odpověď
Drap

Ihned po válce mohli

Další odpovědi
led

Do západnej zóny, neskôr Západného Nemecka a Západného Berlína len na vízum, Vízum ste ale mohli žiadať len s potvrdením z práce a VB. K tomu ste potrebovali aj devizový prísľub a peniaze zapísané v pase.
Do NDR a ostatných štátov socialistického tábora (okrem SSSR tam len na pozvanie, alebo s cestovnou kanceláriou, odbormi, prípadne služobne) sa jazdilo s doložkou, ktorá sa na pasovej kontrole potvrdzovala pri výjazde i pri návrate (pasováci ju odobrali).

Doplňuji:
Relativne voľný pohyb, ako píše Drap bol len od skončenia vojny do vytvorenia Železnej opony.

Lamalam

Po skončení války vládly v Němcku okupační správy a o pohyb cizinců jistě moc nestály. Taky tam toho nebylo moc k vidění.

Stingo

Zajímalo by mě, jestli mohla česká dívka sednout na vlak s malým dítětem a cestovat z Prahy do Mnichova například v roce 1946 nebo 1947 a nemusela si nic složitě vyřizovat.