pusinka50

Mohli byste mi poradit s problémem se sluchátky s mikrofonem připojenými do PC?

Čtěte, prosím, pozorně, celý popis.> Potřebuji pracovně mluvit s lidmi přes sluchátka s mikrofonem připojená k notebooku. K tomu mám od firmy nainstalovaný v notebooku firemní software. Připojení sluchátek dnes přestalo fungovat. Připojení mikrofonu funguje. Mluvím o připojení dvou konektorů sluchátek do příslušných zdířek (jacků) v NTB.
IT technik firmy, který může sledovat všechna potřebná nastavení v mém NTB na dálku, mi po telefonu řekl a já sama jsem to v tabulce, kterou mi na dálku ukázal na mém monitoru, viděla, že zapojení sluchátek nefunguje. Přehodila jsem zkusmo oba konektory, každý zkusila do té opačného jacku, ale zase fungoval jen jeden, mikrofon, zvuk ve sluchátkách nikoliv. Vnitřek jacku je čistý, bez nečistot. Okolí jacku jsem trochu jehlou vyčistila.
NTB mám sice již řadu let (zn. GIGABYTE), ale nikdy jsem sluchátka nepoužívala, tak snad jack nemůže být „vykotlaný“ za pouze asi 10× použití sluchátek v posledních týdnech a na pohled se jeví v pořádku.
Mám obyčejná sluchátka za 200 Kč z Datartu..Po­dotýkám, že nemohu používat vestavěný mikrofon v NTB, firma si to nepřeje.
Zkusila jsem zapojit do jacku konektor od těch malinkatých sluchátek, co jsem našla doma, co se používají na přehrávání u mobilů. Zase nic, žádné spojení.
Až zítra večer snad přijede syn s jeho sluchátky na vyzkoušení. Ale potřebuji to vyřešit co nejdříve.
Neměl jste někdo někdy podobný problém? Napadá vás někoho nějaká rada?
Netušíte, kolik by mohla případně stát oprava NTB? Nebo máme zkusit odmontovat spodní destičku NTB, jestli není třeba přepálený drátek? Syn je šikovný.

Nejlepší odpověď
cochee

Na tom je nejzajímavější věta, cituji, „Přehodila jsem zkusmo oba konektory, každý zkusila do té opačného jacku, ale zase fungoval jen jeden, mikrofon, zvuk ve sluchátkách nikoliv.“

To znamená, že hardware notebooku má nějakou autodetekci, tzn. rozpozná, co je v zdířce strčeno, jestli mikrofon nebo sluchátka a ve skutečnosti umí obě zdířky obojí. Je dost nepravděpodobné, že by se „upálil drátek“ u obou zdířek. V uvozovkách to mám proto, že ve skutečnosti tam žádný drátek není, zdířky jsou zapájené přímo do mateřské desky notebooku. Takže za mě – nejedná se o hardwarovou závadu. Spíše si myslím, že ovládání pro hlasitost zvuku v „reproduktorech“ notebooku a ve sluchátkách není spojeno, repro i sluchátka mají svůj vlastní „potenciometr“ na hlasitost. Nezmiňuješ totiž, jestli „repráky“ fungují, předpokládám tedy, že ano. Zas mi to ale neštymuje s tou tabulkou, která hlásí, že sluchátka nejsou připojena.

Pozor na ta sluchátka od mobilu, pokud mají i mikrofon, mají jiné zapojení jacku, který má 4 nebo i 5 kontaktů a ve zdířkách noťasu to nemusí sedět. Ještě počkej teda na toho syna a budeš možná moudřejší.

Hlada

Chtělo by to upřesnit.
Typ ntb?
Systém?
Dřív to fungovalo?
Mají sluchátka regulátor hlasitosti?
Má jack od sluchátek dva nebo tři izolační kroužky?
Můžeš samotná sluchátka (zelený jack) vyzkoušet na jiném zdroji signálu? Ne telefon!
Rozhodně nic nerozebírej. Nic přepáleného tam není.