Shady

Mohla být v dávné historii ještě jiná vyspělá civilizace?

Nejlepší odpověď
Quimby

Vyspělá civilizace by po sobě pravděpodobně zanechala nějaké stopy.
Takže pokud existovala musela být zcela izolovaná a musela vyspět na takovou úroveň aby se dokázala sama zničit.
Pak je tu ještě vnější zásah od mimozemštanů, ale to jsou pak jen teorie ke kterým děláme fakta tak aby to vše sedělo.

Další odpovědi
anonym

Určitě byla… Nebo nebyla??
;-D
Jak bys definoval „vyspělou civilizaci“???
Např. ´harappská´ určitě vyspělá byla, v některých směrech.

Questman

Ano, mohla.

Karelcz

Co to je vyspělá civilizace? Byli zde přece například Mayové apod. To byly vyspělé civilizace.

Jestli myslíš nějakou o které se neví, tak to není moc pravděpodobné. Vzhledem tomu kolik se toho již prozkoumalo a kolik se toho ví o vzniku Země. Navíc technologické vyspělost se vyvíjela v čase. Jedině, nějaké civilizace mimo Zemi, které po sobě zahladila stopy anebo je zanechali někde na dně oceánů apod. To je možné, protože to nebylo vyvráceno :)

MK44

„Vyspělost“ je relativní. Civilizace vyspělá oproti jaké civilizaci?

Samozřejmě mohly existovat kulturní centra a období, o nichž nevíme. A nemusely to být Eden nebo Atlantida. O chetitské civilizaci nebo kulturách na Indu se donedávna také nevědělo. Některá archeologická naleziště jako Čatal Hüyük nebo Jericho naznačují, že existovala sídla městského charakteru tisíce let před dobou, do níž doposud klademe počátky civilizací v Egyptě nebo v Mezopotámii. Koneckonců oni Egypťané také nezačali stavět kamenné stavby a pyramidy, které se dochovaly až dodnes, jen tak z ničeho nic. Jistě tomu předcházelo dlouhé období, kdy se používaly materiály, které se prostě nedochovaly.

Nebo máte na mysli civilizaci na technické úrovni jako je ta momentální naše? Třeba o desetitisíce let starší? Nebo takovou, kterou vyvinuli jiní tvorové než lidé, třeba nějaký druh dinosaurů v druhohorách? Čas by na to byl. Lidstvo dospělo od doby přírodních lovců k letům do vesmíru za nějakých deset dvacet tisíc let. A od doby, kdy slezlo ze stromů uplynuly, můžeme-li věřit archeologům, nějaké čtyři miliony let. Třetihory trvaly asi 65 milionů let a druhohory 150. Do nich by se takové civilizační období vešlo mnohokrát. Není mi známo, že by se po takové civilizaci našli stopy. Ale co by zbylo z našeho světa, kdyby naše civilizace zanikla, po několika milionech let, že? Protože své mrtvé pohřbíváme, například i žehem, nemusely by se dochovat ani zkameněliny našich kostí …

Mapel

Je to opravdu relativní pojem. Určitě vyspělá civilizace byli Mayové a další kmeny. Neměli však zaměření na zbraňové systémy a tak je naše civilizace zotročila a nyní teprve objevujeme na jak velké vyspělosti byli třeba v astronomii. Evropa se může od nich jen učit.

arygnoc

palec pre mk44.

opäť primeriavame niečo k ničomu.

vyspelá civilizácia oproti opočloveku bol napr. kromaňonec (tie homo hocijakus si už nájdete) – vedel už používať oheň.

a to bol základný civilizačný krok.

keď chceme niečo merať, musíme buď stanoviť meradlo (tam tuším sagan stanovil tri dtuhy civilizácií, ale to išlo o civilizácie kozmické), alebo aspoň nejaký bod (tzv. štandart) od ktorého budeme vychádzať (je použitie atómovej bomby civilizované? je kanibalizmus civilizovaný? je prinášanie ľudských obetí civilizované? je náboženstvo civilizované? … resp. – sú to atribúty civilzovanosti, civilizácie?).