baghira

Mohla by Česká republika vyrobit vlastní jadernou zbraň?

Teď nemyslím na mezinárodní smlouvy, které to zakazují, ale jestli bychom toho byli schopni z hlediska techniky, technologie, lidských, materiálových a finančních zdrojů.

Nejlepší odpověď
anonym

Technologicky ano, ekonomicky ne.
Díky jaderným elektrárnám máme knowhow a jaderné odborníky, ale složitý proces přípravy U235 nebo plutonia v rozsáhlých provozech s obřími centrifugami, je mimořádně nákladný a nad síly menších zemí.
Doplňuji:
Proto třeba v Íránu trvá vývoj už druhou desítku let.

Další odpovědi
Drap

To je velice obtížná otázka. Důležitou roli by tu hrála celá řada věcí. Myslím že asi ne.

Michal Kole

O jejím principu píše každá „tlustší“ učebnice fyziky, tak si myslím, že by ji nebyl problém vyrobit.

V podstatě to jsou dvě nádoby oddělené přepážkou a roznětka odstraní tu přepážku a mezi těmi dvěma látkami vznikne fyzikální reakce.

arygnoc

proč, proboha proč?

nestačí na zabíjení nože, samopaly, yperit?

nebylo (není) už toho dost?

vykašlat se na technologii, jestli má zabíjet.

anonym

Ke kauze Írán, nebezpečí vzniku nové jaderné velmoci proto sabotuje USA občas nějakým bombardováním a mosad „nešťastnýmy náhodami“ jaderných vědců.